Katechumeni przygotowują się do chrztu

2012-03-15 00:00:00
Katechumeni przygotowują się do chrztu

W krajach anglosaskich kilkaset osób dorosłych przygotowuje się do wstąpienia do Kościoła katolickiego. Ich obecność staje się szczególnie widoczna w Wielkim Poście, kiedy w katedrach sprawowane są przez miejscowych biskupów obrzędy bezpośredniego przygotowania katechumenów do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej.

W londyńskiej katedrze westminsterskiej w obrzędzie ?wybrania?, inaczej ?wpisania imion?, wzięło udział 26 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 734 dorosłych ze 131 parafii tamtejszej archidiecezji. 350 z nich to katechumeni, którzy otrzymają na Wielkanoc chrzest. Natomiast 384 to osoby już ważnie ochrzczone w innych wspólnotach chrześcijańskich. Wchodząc w skład Kościoła katolickiego, nie powtarzają one chrztu. Przyjmą jednak podczas liturgii Nocy Paschalnej dwa pozostałe sakramenty inicjacji chrześcijańskiej: bierzmowanie i pierwszą Komunię.

Tymczasem w Australii, w katedrze diecezji Sydney, w obrzędzie ?wybrania? wzięło udział w pierwszą wielkopostną niedzielę 180 katechumenów. Na zakończenie Wielkiego Postu wszyscy przyjmą chrzest. W liturgii uczestniczyło też 45 kandydatów ochrzczonych w innych wyznaniach, którzy przystąpią wówczas do Kościoła katolickiego. - W tej australijskiej diecezji co roku setki osób decydują się, by zostać katolikami ? informuje tamtejszy biskup pomocniczy Julian Porteous, będący wikariuszem ds. ewangelizacji. Tym razem wśród katechumenów i kandydatów pochodzących z innych wyznań chrześcijańskich liczni są tam ludzie młodzi, w większości poniżej 30. roku życia. Zdaniem hierarchy duże znaczenie dla ich nawrócenia ma świadectwo wiary dawane w Australii przez katolickie wspólnoty tych azjatyckich narodowości.

Źródło: Radio Watykańskie
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!