KE sporo zapłaciła za ”rasistowski” klip, ale go wycofuje

2012-03-11 00:00:00
KE sporo zapłaciła za ”rasistowski” klip, ale go wycofuje

Komisja Europejska, odpowiedzialna za wyprodukowanie wysokobudżetowego klipu, promującego wśród młodych Europejczyków ideę rozszerzenia UE, została zmuszona do wycofania filmu. Producentom zarzucono, że pokazują inne kultury w "rasistowski sposób".

Film, zatytułowany "Growing Together" przedstawia białą kobietę ubraną w żółty kombinezon - kolor gwiazd UE - spokojnie przechadzającą się po pustym magazynie. Nagle zostaje ona zaskoczona przez młodego Chińczyka, mistrza w sztuce walki kung fu, który zaczyna się do niej zbliżać.  

Wkrótce potem pojawia się kolejny napastnik w tradycyjnym indyjskim ubraniu, trzymający w ręce nóż. Jest on mistrzem w sztuce walki kalaripayattu, wywodzącej się z południowego stanu Indii - Kerala. Za nim pojawia się czarny człowiek z dredami, biegły w brazylijskiej sztuce walki capoeira. 

Kobieta patrzy na mężczyzn. Następnie mnoży się, tworząc krąg ludzi wokół nich. Napastnicy porzucają broń i siadają w kółku. Kobiety w żółtym stroju potem zamieniają się w gwiazdy UE.

Klip kończy napis: "Im więcej nas,  tym silniejsi jesteśmy". Następnie widzom podaje się link do strony, informującej o rozszerzeniu UE.

Raoul Ruparel, z organizacji "Open Europe" stwierdził: - To był nierozważny ruch Komisji Europejskiej. Był bardzo zdziwiony, że zamówiła ona film w wątpliwym guście, przedstawiający "białą kotkę osaczoną przez obcych mężczyzn z bronią".

Stefano Sannino, dyrektor generalny działu rozszerzenia Komisji Europejskiej, tłumaczył się, że zamiarem producentów klipu nie było obrażanie kogokolwiek. Jego zdaniem, film nie ma "charakteru rasistowskiego", jak się mu zarzuca. KE chciała jedynie pozyskać do idei rozszerzenia młodych ludzi, zwłaszcza w wieku 16-24 lata, stąd wybrano taką formę przekazu. Filmik wycofano jednak z obiegu. 
 

Źródło: The Guardian, AS 
 
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.