Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Warszawy: „O potrzebie filozofii w kulturze”

2023-11-06 00:00:00
Klub „Polonia Christiana” zaprasza do Warszawy: „O potrzebie filozofii w kulturze”

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z filozofem prof. Włodzimierzem Dłubaczem w czwartek 16 listopada w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Temat spotkania „O potrzebie filozofii w kulturze” powinien zachęcić do spojrzenia na współczesne relacje kultury i filozofii, szczególnie w kontekście wiary i rewolucyjnych przemian społeczno-kulturowych, jakich doświadczamy coraz mocniej.

Problem relacji między postępem kulturalnym a wiarą pięknie wyjaśniał św. Tomasz z Akwinu, jeden z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa, święty Kościoła katolickiego i jeden z doktorów Kościoła. Jak czytamy w „Sumie teologicznej” św. Tomaszu z Akwinu, wydanej w nakładem Katolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas” w Londynie i opatrzonej objaśnieniami przez o. Piusa Bełcha O.P.:

To oddanie się poszukiwaniu prawdy i służeniu jej ze wszystkich swych sił, św. Tomasz uznał za właściwe zadanie całego swojego życia. A zadanie to wykonał tak wspaniale przez swe nauczanie i pisma, że słusznie może być nazwany apostołem prawdy i postawiony na wzór tym wszystkim, którzy pełnią obowiązki nauczania. Co więcej, św. Tomasz jaśnieje w naszych oczach jako ideał uczonego chrześcijańskiego, który bynajmniej nie sądził, że dla poznania nowych współczesnych nurtów i dla spełnienia nowych wymagań - jakie stawia postęp kulturalny - trzeba odstąpić od wiary, z drogi Tradycji oraz Nauczania Kościoła, które wyposaża go w bogactwo Starożytności i obdarza go pieczęcią prawdy Bożej. Wierność tej Prawdzie Bożej bynajmniej nie wymaga odrzucenia tych licznych prawd, poznanych dawniej lub w czasach współczesnych także dlatego, iż - jak mówi sam św. Tomasz - prawdy te, przez kogokolwiek byłyby głoszone, mają swe źródło w Duchu Świętym: „Prawda przez kogokolwiek głoszona pochodzi od Ducha Świętego jako źródła naturalnego światła rozumu oraz zrozumienia i głoszenia prawdy”.


Prawda, którą dzisiejsi rewolucjoniści wewnątrz Kościoła i poza nim, próbują reinterpretować i fałszować, musi znaleźć swoich obrońców. Podstawowe pojęcia takie jak "człowiek", "Bóg", "natura" w ich klasycznym rozumieniu próbuje się rozjechać walcem postępowych ideologii. Ataki na Kościół i jego Tradycję dokonują się bowiem w sferze kultury (de facto antykultury) i są najczęściej połączone z poszukiwaniem podstaw filozoficznych dla wojującego ateizmu i nihilizmu. 

Dlatego tak ważne jest zrozumienie właściwych relacji między kulturą i filozofią. Zachęcamy więc Państwa do wzięcia udziału w spotkaniu ze znanym filozofem prof. Włodzimierzem Dłubaczem, który w swojej prelekcji opowie „o potrzebie filozofii w kulturze”.

Warszawski klub „Polonia Christiana” zaprasza na to ciekawe spotkanie, które odbędzie się w czwartek 16 listopada 2023 r. o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury (zlokalizowanej na 1. piętrze), pod adresem ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.