Koalicyjny kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego?

2012-03-01 00:00:00
Koalicyjny kompromis w sprawie podniesienia wieku emerytalnego?

W rządzie trwają prace nad porozumieniem w sprawie reformy emerytalnej. PSL od jakiegoś czasu krytykuje pomysł PO. Jednak wiele wskazuje na to, że koalicjanci znajdą kompromis. 

Zarówno PO jak i PSL chcą wyjść z twarzą ze sporu o reformę emerytalną. Premier Donald Tusk już wysłał sygnał, że nie zrezygnuje z wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Tym samym propozycje wicepremiera Waldemara Pawlaka, aby skrócić lata pracy kobietom, które wychowują dzieci, najprawdopodobniej nie zostaną wzięte pod uwagę. Nie oznacza to jednak, że ludowcy nic w ramach kompromisu nie dostaną. 

Rząd rozważa obecnie propozycje łagodzące nieco projekt podniesienia wieku emerytalnego. Wśród rozważanych opcji znajdują się takie jak ta by przejście na emeryturę zależało nie od wieku, ale od stażu pracy. Pod uwagę brana jest także możliwość pobierania świadczeń przez osoby po 60. roku życia, które stracą pracę, lub będą miały problem z jej znalezieniem. Inna propozycja to wyodrębnienie grup zawodowych, które zostałyby objęte szczególnymi zabezpieczeniami. Do grup tych należałyby zawody zdominowane przez kobiety (np. pielęgniarki) - donosi "Rzeczpospolita".

Ludowcy rozpoczęli już konsultacje społeczne ze środowiskami kobiecymi. Krytykują przy tym PO, wskazując, że jej lider i szef rządu przeprowadzał konsultacje jedynie z Kongresem Kobiet, czyli grupą mało reprezentatywną dla środowisk kobiecych. W najbliższy poniedziałek przedstawiciele PSL spotkają się z Forum Liderek Organizacji Pozarządowych. 

Przełom w rozmowach między koalicjantami rządowymi miał nastąpić w poniedziałek. Podstawę dla kompromisu mógłby stanowić projekt reformy emerytalnej złożony przez senatora PO Jana Rulewskiego. Proponuje on model, który przewiduje 67-letni zasadniczy wiek emerytalny, ale z możliwością skracania lub wydłużania go w przypadku mężczyzn do 65. lub 70., dla kobiet do 62. lub 68. roku życia. Pawlak na spotkaniu z Tuskiem wspominał o tym rozwiązaniu. 


Źródło: rp.pl
ged
 
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.