Komisja Europejska zaleca testy na ludzkich embrionach

2009-03-25 00:00:00
Komisja Europejska zaleca testy na ludzkich embrionach

Komisja Europejska zaproponowała nową dyrektywę, która ma drastycznie ograniczyć wykorzystanie zwierząt do badań laboratoryjnych. Dokument nakazuje testowanie produktów na embrionach ludzkich. Jeśli te nie przyniosą pożądanych efektów, dopiero wtedy będzie można wykorzystać do testowania zwierzęta – donosi portal LifeSiteNews.com.

„Wyodrębnienie ludzkich komórek macierzystych w 1998 r. wzbudziło nadzieję na ich wykorzystanie w wielu dziedzinach badawczych, w tym także do rozwijania alternatywnych rozwiązań dla eksperymentów na zwierzętach” – czytamy w raporcie dołączonym do projektu dyrektywy.

Dyrektywa w sprawie ograniczenia wykorzystania zwierząt do badań laboratoryjnych nakazuje państwom członkowskim kierować się trzema zasadami: „zastępowania, redukcji i udoskonalania”. Jeśli zostanie ona przyjęta przez parlament europejski, wówczas będzie wiążąca dla wszystkich 27 państw członkowskich.

Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 31 marca. Przewiduje się, że zostaną wprowadzone do niej liczne poprawki, stąd końcowy termin głosowania nad dyrektywą to 24 kwietnia.

Swojego zaskoczenia tą propozycją nie kryją obrońcy życia zasiadający w instytucjach unijnych. Pat Buckley, przedstawiciel Brytyjskiego Stowarzyszenia na Rzecz Obrony Dzieci Nienarodzonych powiedział portalowi LifeSiteNews.com: – To jest szokująca propozycja i kolejny przykład zatrważającego braku poszanowania dla życia ludzkiego w łonie instytucji UE.

Zwierzęta nigdy nie powinny być traktowane z okrucieństwem, jednak propozycja zastosowania do badań komórek zarodkowych zamiast zwierząt jest absolutnie naganna – dodał z oburzeniem Buckley.

Pomysł ten lansują organizacje broniące praw zwierząt. Przykładowo amerykańska radykalna grupa „Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt” (PETA) przyznaje wielkie granty grupom badawczym, które mają lobbować na rzecz wykorzystania innych alternatywnych rozwiązań do testowania produktów zamiast testów na zwierzętach Proponuje się m.in. wykorzystanie ludzkich komórek zarodkowych. W 1999 r. PETA przyznała 200 tys. dolarów dotacji Instytutowi na rzecz Badań In Vitro w stanie Maryland, aby wsparł alternatywne rozwiązanie wykorzystania komórek zarodkowych do badań toksykologicznych. 

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.