Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego

2012-03-01 00:00:00
Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego


Ks. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski odnosząc się do środowej zapowiedzi ministra Michała Boniego, iż rząd przygotowuje projekt, który dąży do usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej za księży powiedział, że Kościół obawia się o losy Funduszu Kościelnego. Hierarcha podkreślił, że słowa ministra administracji i cyfryzacji świadczą o tym, że państwo polskie chce wycofać się ze zobowiązania, które jest dziś faktycznie realizowane przez Fundusz Kościelny, a to może w istocie oznaczać zapowiedź likwidacji samego Funduszu Kościelnego.

Sekretarz generalny KEP po raz kolejny zadeklarował chęć dyskusji w celu znalezienia wspólnie najlepszego rozwiązania na przyszłość, choć przyznał, że zaplanowane na 15 marca spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu będzie niewątpliwie trudne.

- Byłbym większym optymistą, gdyby tematem obrad w punkcie wyjścia było przekształcenie Funduszu Kościelnego i rozmowa dotycząca tego, w jaki sposób ten Fundusz, który przecież został w przeszłości utworzony z dóbr, które Kościołowi zostały odebrane, może bardziej współcześnie działać lub jaka będzie, motywowana elementarną sprawiedliwością, rekompensata za zabraną, w myśl ustawy o dobrach martwej ręki, kościelną własność - powiedział bp Polak.

- Gdy słyszę zapowiedź, że jedyny z celów Funduszu, który jest dziś faktycznie realizowany zostaje przeniesiony na odpowiedzialność finansową Kościoła, to taka deklaracja optymizmem nie napawa - mówi bp Polak.

Także bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, odniósł się w czwartek do pomysłu rządowego, który ma na celu likwidację Funduszu Kościelnego. Biskup obawia się, że ciężar ubezpieczeń misjonarzy po ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego spadnie na Komisję Misyjną. Hierarcha podczas konferencji prasowej w Warszawie powiedział do dziennikarzy: - Proszę, byście apelowali do rządu i prezydenta, aby nie zostawiali misjonarzy bez ubezpieczenia, by parlamentarzyści nie odrzucali ambasadorów Polski, którzy spalają się dla misji - mówił bp Mazur.

Ks. Jarosław Buchowiecki, dyrektor Dzieła Pomocy "Ad gentes", przypomniał, że obecnie Fundusz Kościelny opłaca ubezpieczenia jedynie misjonarzom zakonnikom, księżom i siostrom zakonnym. Do 2009 roku ubezpieczał także świeckich misjonarzy, ale od dwóch lat ciężar ubezpieczeń świeckich wyjeżdżających na misje spadł na DP "Ad gentes". - Opłacamy im pełne ubezpieczenie, aby po powrocie do kraju mogli wrócić do normalnego życia - podkreślił.

Obecnie na świecie pracuje 2171 polskich misjonarzy, w tym 52 osoby świeckie.

PiotrSkarga.pl

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.