KRRiTV odpowiada na protest SKCh ws. Darskiego w TVP

2011-09-26 00:00:00
KRRiTV odpowiada na protest SKCh ws. Darskiego w TVP

Na adres Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przyszło pismo z datą 6 września, podpisane przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka. Wynika z niego, że Przewodniczący – były prezes TVP - „wnikliwie” zapoznał się z treścią protestu, jaki otrzymał w sprawie Darskiego, powiadomił o nim kolegów z KRRiTV i zamówił w TVP SA nagranie audycji, by „wnikliwie” rozpatrzeć przedstawioną argumentację. O wyniku postępowania SKCh zostanie poinformowana „odrębnie”.

Przypomnijmy: w związku ze skandalem, jakim jest zatrudnienie znanego z publicznej promocji satanizmu oraz antykatolickich wypowiedzi Adama Darskiego, do emitowanego przez TVP2 programu pt. „The Voice of Poland”, Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi przesłało na ręce przewodniczącego KRRiTV Jana Dworaka protest w tej sprawie.

„Podobnie jak my, tak i wielu widzów zadaje sobie pytanie: jak pogodzić ten skandaliczny fakt z misyjnością Telewizji Publicznej, która zgodnie z zapisami uchwały Zarządu TVP z roku 1994 (Misja Telewizji Publicznej jako nadawcy publicznego), ma odwoływać się do wartości chrześcijańskich” – czytamy w liście skierowanym do przewodniczącego KRRiTV. Stowarzyszenie zażądało od instytucji odpowiedzialnej za kontrolę działalności nadawców wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację oraz przeproszenia chrześcijan w Polsce.

Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wspomniana „wnikliwość” nie będzie oznaczać w praktyce asekuracyjnej postawy i gry na zwłokę. Skandaliczna decyzja o zaproszeniu satanisty do występów w publicznej telewizji jest bowiem obecna w mediach od kilku tygodni.

Oczekujemy na dalsze informacje z Rady i prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wysyłanie swych protestów do TVP. 

Poniżej prezentujemy treść obu listów:

Kraków, 06.09.2011
 
 
Sz. Pan Jan Dworak
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Szanowny Panie Przewodniczący,

Wyrażamy nasze wielkie oburzenie faktem zaangażowania Adama Darskiego, znanego z publicznej promocji satanizmu do programu pt. „The Voice of Poland”, który jest emitowany przez TVP2.

Podobnie jak my, tak i wielu widzów zadaje sobie pytanie: jak pogodzić ten skandaliczny fakt z misyjnością Telewizji Publicznej, która zgodnie z zapisami uchwały Zarządu TVP z roku 1994 (Misja Telewizji Publicznej jako nadawcy publicznego), ma odwoływać się do wartości chrześcijańskich.

Czy Telewizja Publiczna utrzymywana z pieniędzy podatników ma być narzędziem w rękach ludzi takich jak Adam Darski, który publicznie sprofanował Pismo Święte a Kościół Katolicki nazwał „zbrodniczą sektą”?

W związku z tym bulwersującym faktem żądamy wyciągnięcia odpowiednich konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację oraz oczekujemy przeprosin skierowanych do milionów chrześcijan w Polsce.
 
Z poważaniem
Arkadiusz Stelmach
/Wiceprezes Stowarzyszenia/



 
Warszawa, 15 września 2011 roku
 
Pan Arkadiusz Stelmach
Wiceprezes
Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej
im. Ks. Piotra Skargi
 
Szanowny Panie Prezesie,
 
Uprzejmie dziękuję za wystąpienie z 6 września 2011 roku. dotyczące udziału Adama Darskiego ps. „Nergal" w jury audycji pt. „The voice of Poland". Wnikliwie zapoznałem się Z treścią protestu, przekazałem go również pozostałym członkom Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Pragnę podkreślić, że z uwagi na zakaz cenzury prewencyjnej KRRiT nie mogła podjąć w tej sprawie działań przed rozpoczęciem emisji ww. audycji na antenie Telewizji Polskiej SA. Pierwszy odcinek cyklu został nadany w sobotę, 3 września 2011 roku. Zwróciłem się zatem do p. Juliusza Brauna, prezesa Telewizji Polskiej SA, o przekazanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nagrania tej audycji oraz stanowiska wobec zarzutów, pojawiających się w kierowanych do KRRiT w tej sprawie wystąpieniach.

Uzyskanie stanowiska nadawcy jest niezbędnym elementem procedury, która pozwoli Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wnikliwie rozpatrzeć przedstawioną argumentację, a następnie podjąć ewentualne dalsze działania.

O wyniku postępowania prowadzonego przez KRRiT w tej sprawie poinformuję odrębnie.
 
Z poważaniem
Jan Dworak

Źródło: PiotrSkarga.pl
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.