Krucjata in the UK

2011-12-15 00:00:00
Krucjata in the UK

Leicester, brytyjskie miasto położone 165 km na północ od Londynu stało się kolejnym “mini-ośrodkiem”, w którym rozprzestrzenia się Krucjata Młodych. Napisał do nas p. Czesław Kuchowicz, który wraz z rodziną zaangażował się w rozdawanie breloków “Nie wstydzę się Jezusa”.

Duch krucjaty krąży nad wyspami

W tamtejszym polskim kościele pw. Nawrócenia św. Pawła dzięki kazaniom księdza proboszcza Tadeusza Kordysa parafianie mają możliwość dowiedzieć się o działaniach Krucjaty Młodych: “Kilka tygodni temu, w kazaniu niedzielnym, ks. Tadeusz zakreślił kilka zdań o zatrzymaniu marszu ateistów w Krakowie przez młodzież pijarską z brelokami”.

Pan Czesław nie kryje swego zapału: “Od razu przez myśl przeszło mi, że Duch Św. był na czele zwycięskich rycerzy Jezusa. Zapragnąłem również mieć swój udział i wkład w krucjacie. Nie wstydzę się Jezusa, Jezus jest miłością mojego życia i bardzo chętnie będę o tym świadczył. Po rozmowie z księdzem Tadeuszem, otrzymałem wsparcie i zgodę na rozdawanie breloków w naszym kościele”.

Breloki jak świeże bułeczki

Jednak jako pierwsza działania podjęła małżonka pana Kuchowicza, która “rozdała w swoim miejscu pracy prawie dwadzieścia sztuk [breloków] i nadal są chętni. Bardzo się z tego cieszę, że my Polacy nie wstydzimy się Jezusa. Dużo osób pierwszy raz spotkało się z informacją o Waszej akcji”.

Maszyna ruszyła! Wszystkie breloki zostały rozdane 4 grudnia 2011 r. Dwieście sztuk rozeszło się w ciągu trzech godzin.

“Ku miłemu zaskoczeniu, bardzo wielu ludzi, od wieku szkolnego aż po bardzo wiekowych chętnie dopytywało się o cel akcji. Szczerze przyjmowali brelok, jako podarunek za przyznanie się, że nie wstydzą się Jezusa. W ciągu kilku godzin poznałem wielu ludzi, którzy opowiadali mi swoje historie związane z wiarą”.

Rycerz Chrystusa potrzebny od zaraz!

Pan Kuchowicz spotkał się również ze słodko-gorzką opowieścią o prześladowaniu katolików w Wielkiej Brytanii.

“Chciałbym przekazać Wam słowa pewnej młodej kobiety, która pracuje jako pielęgniarka w szpitalu. Opowiedziała mi o swojej walce w obronie krzyżyka, który nosi na szyi. Władze szpitala poleciły jej, że musi zdjąć łańcuszek z krzyżykiem, ponieważ to zagraża bezpieczeństwu pacjentów. W szpitalu pracują ludzie z różnych stron świata i różnych wyznań i oni nie muszą zdejmować swoich bliskich sercu rzeczy. Silna mocą Ducha Świetego postanowiła, że nigdy tego nie zrobi i łańcuszek z krzyżykiem pozostanie na szyi. Bardzo mnie ujęła swoją silną wiarą i miłością do Pana Jezusa”.

Wniosek może być tylko jeden – wezwanie do walki: “W tych czasach, w nowoczesnych państwach Europy możemy i musimy toczyć boje o wiarę”.

Wyspiarze też za Jezusem

Akcja brelokowa wzbudziła żywe zainteresowanie również wśród angielskich katolików. “Bardzo mnie ucieszyło, kiedy kilka rodzin angielskich zapytało mnie, co to za akcja i chętnie przyznało się do Jezusa. Postanowili też mieć brelok przy sobie. Jestem bardzo zadowolony z tego, że ludzie chętnie przyznają się do Jezusa i nie wstydzą się tego okazywać”.

Pan Czesław Kuchowicz kończy swój list następującymi słowami: “Jednakże czuję pewien niedosyt spowodowany tym, że w Leicester mieszka kilka tysięcy Polaków, a ja mogłem rozdać tylko dwieście sztuk breloków. Marzy mi się akcja na większą skalę z promocją powiązaną z jakimś świętem organizowanym w naszym kościele. Ksiądz Tadeusz powiedział mi, że fajnie by było, gdybyśmy w następnym roku, kiedy będzie bierzmowanie, zorganizowali breloki dla młodzieży bierzmowanej”.

PS.
 Panu Czesławowi serdecznie dziękujemy za godny podziwu zapał i zaangażowanie! Sam zajmował się wszystkim, dlatego wysłał nam tylko jedno zdjęcie – poniższe ze swoją Rodziną.

Zazwyczaj nie wysyłamy breloków za granicę ze względu na koszty wysyłki. Jeśli chcesz, by akcja "Nie wstydzę się Jezusa" dotarła do jak największej liczby osób, możesz ją wesprzeć!

Zainwestuj w misję zdobywania młodych dusz dla Jezusa!

Maciej Maleszyk
Koordynator Krucjaty Młodych
Mt1033.pl
 
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.