Kuba i Meksyk: w oczekiwaniu na wizytę Papieża
2012-02-24 00:00:00

Za miesiąc (23-28 marca) Ojciec Święty Benedykt XVI wyruszy w podróż do Ameryki Łacińskiej. Rozpocznie się ona trzydniową wizytą w Meksyku. – Nasz kraj oczekuje, by Papież mówił mu o Bogu – powiedział na spotkaniu z księżmi stołecznej archidiecezji abp Christophe Pierre, nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Pierre zachęcił ich, by na przyjęcie Ojca Świętego przygotowali się sami i równocześnie dali w tym celu wiernym odpowiednią informację i formację. Podkreślił oddźwięk społeczny, z jakim spotyka się Benedykt XVI, jako pasterz Kościoła i myśliciel, zwłaszcza w naszych czasach, nacechowanych sekularyzmem.
Na przyjazd papieża przygotowują się także Kubańczycy. Benedykt XVI przebywał będzie w ich kraju od 26 do 28 marca. – Oczekiwania przed papieską wizytą na wyspie są ogromne – stwierdził abp Bruno Musarò w wywiadzie dla włoskiej agencji kościelnej SIR. Nuncjusz apostolski w tym kraju podkreśla, że kubański Kościół „od dawna już podjął przygotowania do przyjęcie Ojca Świętego”. – Wszyscy katolicy mieli nadzieję na jego przybycie i gorąco się o to modlili – powiedział abp Musarò.
Radość ze zbliżającej się podróży apostolskiej Benedykta XVI na Kubę wyraża także przewodniczący konferencji episkopatu tego kraju, abp Dionisio García Ibáñez. Hierarcha wezwał wierzących do modlitwy o to, by „papież poruszył serca całego narodu kubańskiego” i by „wzrosła nasza wiara”.
W rozmowie z latynoamerykańską agencją prasową ACI arcybiskup Santiago de Cuba podkreślił, że obecnie Kościół na Kubie przeżywa rok bardzo intensywny duszpastersko. Wyjaśnia jaka jest rola wikariusza Chrystusa w Kościele, kim jest Benedykt XVI, czym jest Kościół i jaka jest jego misja i przesłanie dla świata.
Przewodniczący episkopatu ujawnił też kilka szczegółów związanych z pobytem papieża w Santiago de Cuba. Na tamtejszym lotnisku czworo dzieci wręczy Benedyktowi XVI kwiaty na znak radości narodu kubańskiego z powodu jego przyjazdu. W papamobile Ojciec Święty przejedzie następnie do siedziby arcybiskupa.
Z kolei podczas Mszy św., jaką papież odprawi na Placu Antonio Maceo z okazji 400. rocznicy znalezienia obrazu Matki Bożej Miłosierdzia z El Cobre, zaśpiewa chór złożony ze 150 osób. Na początku liturgii zostanie odśpiewany specjalny hymn, który powstał w związku z wizytą Benedykta XVI. Jego słowa mówią o Ojcu Świętym jako pielgrzymie miłosierdzia.
Abp García zapowiedział, że wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia zostanie przewieziony z El Cobre na Mszę św. w Santiago de Cuba, gdyż w sanktuarium nie ma wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić wiernych, którzy chcieliby uczestniczyć w papieskiej liturgii.
– Benedykta XVI przyjmiemy z szacunkiem i uznaniem. Bardzo tego pragniemy, zarówno rząd, jak mieszkańcy Kuby, i to nie tylko katolicy – zaznacza Eduardo Delgado Bermúdez. Kubański ambasador przy Watykanie zapytany, czy Ojciec Święty spotka się z Fidelem Castro, powiedział, że na razie się tego nie planuje, choć nie wykluczył możliwości, podkreślając dobry stan zdrowia wodza rewolucji kubańskiej. Natomiast jego brat Raul Castro, obecny prezydent, podczas trzydniowej wizyty Papieża spotka się z nim trzykrotnie.
Źródło: Radio Watykańskie, KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.