Łotwa: ”nie” dla języka rosyjskiego

2012-02-20 00:00:00
Łotwa: ”nie” dla języka rosyjskiego

Jak podała Centralna Komisja Wyborcza, według danych z 95 proc. lokali wyborczych, aż 74, 62 proc. uczestników referendum opowiedziało się przeciwko uznaniu na Łotwie języka rosyjskiego drugim językiem oficjalnym. Propozycję taką poparło natomiast 25, 06 proc. głosujących.

Frekwencja była wysoka i wyniosła 69, 23 proc. Największą liczbę głosujących odnotowano w Rydze, gdzie przekroczyła ona 77 proc. Natomiast w rejonach przy granicy z Rosją i Białorusią, zamieszkałych przez ludność rosyjskojęzyczną, w referendum wzięło udział około 60 proc. uprawnionych, którzy w większości głosowali za uznaniem rosyjskiego za drugi język państwowy  - informuje „Nasz Dziennik”. 
 
Referendum rozpisano na wniosek stowarzyszenia „O język ojczysty”, które zebrało wymaganą liczbę podpisów by zgłosić obywatelską inicjatywę ustawodawczą. Mimo korzystnego dla większości Łotyszy rezultatu referendum tak zwolennicy jak i przeciwnicy języka rosyjskiego jako drugiego języka państwowego przyznają, że na Łotwie istnieje „realna dwujęzyczność”.  

 
Źródło: „Nasz Dziennik”
ged
 
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.