Ministerstwo zdrowia zapowiada zmianę przepisów o hospicjach

2012-02-29 00:00:00
Ministerstwo zdrowia zapowiada zmianę przepisów o hospicjach

Resort zdrowia chce nowelizować zapisy ustawy zdrowotnej niekorzystne dla organizacji pozarządowych prowadzących hospicja. Po raz kolejny trzeba było oporu społecznego, by minister zwrócił uwagę na przepisy, które tworzą jego podwładni. 

- Znamy problem, pracują nad nim resorty pracy i zdrowia. Jeśli konieczna będzie nowelizacja ustawy, to ją przeprowadzimy - powiedział w Radiu Zet Bartosz Arułkowicz.
 
NGO zajmują się najciężej chorymi i umierającymi pacjentami: prowadzą domy opieki, zakłady opieki długoterminowej, a także stacjonarne i domowe hospicja. Hospicja będą zobowiązane wymogami ustawy do przekształcenia się w podmioty gospodarcze. Wówczas utracą prawo do funduszy z odpisu jednego  procentu  podatku oraz innych darowizn. Spowodowałoby to, że nie będą mogły one wydatkować na nią środków otrzymanych z odpisów z jednego procentu podatku ani innych otrzymywanych darowizn. W innym przypadku chorzy zostaną w większości pozbawieni niesionej przez hospicja profesjonalnej opieki paliatywnej i hospicyjnej.
 
Efekty wprowadzenia obecnie proponowanych przepisów komentuje dla "Rzeczpospolitej" Marek Lewandowski, dyrektor hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. - To oznaczałoby finansową katastrofę. NFZ finansuje 55 proc. działalności hospicjum, resztę uzyskujemy ze zbiórek i z przekazywanego nam 1 proc. podatku.
 
Wczoraj minister zdrowia oświadczył też, że zasada, na mocy której wszystkie refundowane medykamenty powinny być sprzedawane w cenach urzędowych, nie obowiązuje placówek służby zdrowia takich jak szpitale i domy opieki. Inny przepis tej samej ustawy mówi bowiem, że w przypadku placówek służby zdrowia, cena urzędowa to maksymalna kwota, którą może ona zapłacić za leki. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by kupiła farmaceutyki taniej.


Źródło: rp.pl
gen
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.