Msza Requiem w 216 rocznicę zamordowania króla Francji
2009-01-21 00:00:00
21 stycznia, we Francji, wspomina się rocznicę zgilotynowania króla Ludwika XVI na mocy uchwały podjętej przez rewolucyjny Konwent. W tym dniu odprawia się w kościołach Mszę Requiem za duszę tragicznie zmarłego monarchy. Wspomina się również historię Francji, która przez kilkanaście wieków pozostawała katolickim królestwem, nosząc zaszczytne miano Najstarszej Córy Kościoła – podaje nowyruchliturgiczny.blogspot.com.
Paryska parafia Saint-Eugène także w tym roku uczci pamięć swojego króla celebracją w dniu jego śmierci uroczystej Mszy św. żałobnej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W czasie Mszy św. wykonywane będą najpiękniejsze utwory muzyczne skomponowane na potrzeby liturgii zmarłych:
Podczas procesji na wejście śpiewane będzie Paryskie De profundis - ps. 129, fauxbourdon przypisywane Andre'owi Campra (1660†1744), kierownikowi kapeli Notre-Dame w Paryżu i kapeli Ludwika XV w Wersalu.
Requiem de Claudio Casciolini (1697†1760), kantora od św. Wawrzyńca in Damaso w Rzymie.
Sekwencja "Dies irae" ze mszy ks. Hometa, kierownika kapeli paryskiej Notre-Dame i Saint-Germain l'Auxerrois (XVIII w.)
Lektura testamentu Ludwika XVI.
Sanctus z Mszy XVIII.
Po Konsekracji: Pie Jesu Sigismonda Neukomma (1778†1858), kierownika kapeli króla Ludwika XVIII.
Podczas Komunii: De profundis ze mszy rekwialnej biskupów Langres, Nicolas-Mammesa Couturiera (1840†1911), kierownika kapeli katedry w Langres.
Procesja na zakończenie: Modlitwa za króla ze mszy "Gaudete in Domino semper" z sakry Ludwika XVI (mającej miejsce w katedrze w Reims, w niedzielę Trójcy Świętej 11 czerwca 1775 roku) napisana przez Francoisa Girousta (1738 †1799), kierownika jego kapeli.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.