Nasz Przyjaciel ks. prałat Roman Kneblewski nie żyje

2024-03-27 00:00:00
Nasz Przyjaciel ks. prałat Roman Kneblewski nie żyje
Ze smutkiem zawiadamiamy, iż zmarł wieloletni Przyjaciel Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi i środowisk Tradycji katolickiej w Polsce - ksiądz prałat Roman Kneblewski. Od lat zmagał się z chorobami i urazami, a ostatnie dni spędził w szpitalu. We wtorek skończył 72 lata.

Śmierć ks. Kneblewskiego to dla nas informacja poruszająca i niezwykle smutna. Sympatykom i Darczyńcom naszego Stowarzyszenia nie trzeba wiele wyjaśniać, wymieniwszy wpierw nazwisko Księdza Prałata. To postać niemlże pomnikowa, ceniona, miłowana i powszechnie szanowana. Odważny i nieustępliwy obrońca tradycyjnego nauczania Kościoła i Mszy Wszechczasów. Wielokrotnie celebrował Eucharystię w naszych intencjach i intencjach Darczyńców Stowarzyszenia. Z wielkim zapałem udzielał pomocy duchowej, sakramentów, wsparcia moralnego.

Ksiądz prałat (ur. 1952) przez długie lata piastował funkcję proboszcza Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w rodzinnej Bydgoszczy. Celebrował i na różne sposoby popularyzował Mszę świętą w tradycyjnym rycie rzymskim. Dzięki swojej ogromnej pasji i oddaniu liturgii łacińskiej, w tym dziełom medialnym, takim jak autorski kanał w serwisie YouTube (do dziś istnieje tam pod nazwą Tuba Cordis), zachęcił wielu Polaków do związania się z Mszą Wszechczasów. 

Wielokrotnie gościł na organizowanych przez Stowarzyszenie Kongresach Konserwatywnych, na spotkaniach Klubu „Polonia Christiana” czy w studiu nagraniowym PCh24 TV. Jego artykuły często można było przeczytać na łamach magazynu Polonia Christiana.


Ze względu na swoją integralnie katolicką postawę często spotykał się ze zjadliwymi atakami lewicy. Znosił je mężnie, odpowiadając zawsze z właściwą sobie swadą – i chrześcijańską miłością bliźniego. Niesprawiedliwe oskarżenia doprowadziły w pewnym momencie także do nałożenia na Księdza Prałata zakazu wypowiedzi medialnych. Trwając w posłuszeństwie i wierności hierarchii Kościoła Świętego, zrealizował nałożoną karę.


Wraz z księdzem prałatem Romanem Kneblewskim Kościół i Polska straciły jednego z najodważniejszych i najzagorzalszych obrońców Tradycji katolickiej ostatnich lat.

Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

piotrskarga.pl


PS. Jak poinformowała diecezjalna kuria, pogrzeb Księdza Prałata odbędzie się w środę 3 kwietnia 2024 r., w bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której to parafii zmarły przez długie lata był proboszczem. Celebracjom przewodniczył będzie biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Początek liturgii zaplanowano na godzinę 13:00. Po nich kapłan spocznie na cmentarzu parafialnym przy ul. Ludwikowo w Bydgoszczy. 


Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.