Niemcy: biskup Ratyzbony przywołuje do porządku wykładowców teologii

2009-02-20 00:00:00

Biskup Ratyzbony Gerhard Müller domaga się od trójki profesorów teologii wycofania podpisów pod krytyczną wobec papieża petycją, domagającą się nieograniczonego uznania postanowień II Soboru Watykańskiego – poinformował dziennik „Süddeutsche Zeitung”. Sygnatariusze petycji, której autorem jest emerytowany profesor teologii z Heidelbergu Norbert Scholl, ostrzegli m.in., że część Kościoła katolickiego wycofała się na pozycje „antymodernistycznej enklawy”.

Bp Müller zarzucił profesorom, że obrazili Benedykta XVI. Według gazety, hierarcha zażądał, by w ciągu dwóch tygodni profesorowie odcięli się na piśmie od petycji. Ponadto muszą się stawić u biskupa, wobec którego złożą wyznanie wiary i przysięgę na wierność nauczaniu Kościoła katolickiego. W przeciwnym przypadku będą narażeni na „dalsze kroki” – ostrzegł hierarcha.

Jedną z osób, które podpisały ten dokument, jest specjalistka z zakresu prawa kanonicznego prof. Sabine Demel. Była ona m.in. tłumaczką Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich z 1991 r. Obecnie oświadczyła, że zarówno ona, jak i jej koledzy starali się rozwiązać konflikt na płaszczyźnie wewnętrznej. Podkreśliła, że listu nie przekazał opinii publicznej żaden z profesorów, dodając jednocześnie, że 18 lutego list do bp. Müllera wystosowało Kolegium Profesorów Wydziału Teologii Katolickiej uniwersytetu w Ratyzbonie. Treści listu prof. Demel nie chciała ujawnić.

Petycję w sprawie „nieograniczonego uznania postanowień Soboru Watykańskiego II podpisało dotychczas ponad 15 tys. osób, w tym wiele osób pełniących funkcje w Kościele i profesorów teologii. Wydziały teologiczne w Münster, Tybindze, Fryburgu Bryzgowijskim, Bambergu, Würzburgu i Bochum ogłosiły własne stanowiska, częściowo utrzymane w tonie krytycznym wobec Watykanu.

Jednocześnie powstaje też wiele inicjatyw wzywających do obrony Benedykta XVI przed niesprawiedliwą krytyką i nawołujących przez internet do wsparcia papieża.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.