Niemcy: zbuntowani teologowie odrzucili żądania biskupa Ratyzbony

2009-02-25 00:00:00
Niemcy: zbuntowani teologowie odrzucili żądania biskupa Ratyzbony

Trójka profesorów teologii od których biskup Ratyzbony Gerhard Müller zażądał wycofania podpisów pod krytyczną wobec Benedykta XVI petycją, domagającą się nieograniczonego uznania postanowień II Soboru Watykańskiego, odmówiła spełnienia polecenia. W związku z tym biskup Müller przeprowadził 19 lutego rozmowę z kierownictwem Wydziału Teologii Katolickiej miejscowego uniwersytetu. Po spotkaniu obie strony wydały jednobrzmiące oświadczenie bez jakiegokolwiek komentarza. Nie wiadomo jednak, czy zakończy ono zaistniały konflikt.

Oświadczenie podkreśla prawo biskupa miejsca do troski o zgodność teologii z nauką Kościoła. Zaznacza również wspólny pogląd, że wszyscy wykładowcy teologii ponoszą szczególną odpowiedzialność za naukową precyzję w trosce o dobro Kościoła.

W odniesieniu do kontrowersyjnej petycji krytycznej wobec Ojca Świętego stwierdzono, że „wszyscy profesorowie odrzucają taką jej interpretację, według której papieżowi zarzuca się brak integralności”. „Jest sprawą zrozumiałą, że wszyscy wykładowcy Wydziału Teologii Katolickiej powinni bez żadnych ograniczeń uznawać nauczanie Kościoła, a ich lojalność wobec urzędu nauczycielskiego Kościoła jest oczywista” - głosi jednobrzmiące oświadczenie bp. Müllera i kierownictwa Wydziału Teologicznego.

Petycję krytykującą papieża za zniesienie ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów napisało troje profesorów: Sabine Demel, Burkhard Porzelt i Heinz-Günther Schöttler. Wsparło ją dotąd ok. 20 tys. osób. Podkreśla się w niej, że części Kościoła rzymskokatolickiego zagraża „powrót do antymodernistycznej enklawy“ i krytykuje „dopuszczalność otwartego odrzucenia przez część Kościoła otwartego ducha i nauczania II Soboru Watykańskiego“.

Bp Müller zarzucił profesorom, że „obrazili Benedykta XVI” i zażądał, by w ciągu dwóch tygodni odcięli się na piśmie od swojej petycji. Ponadto muszą się stawić u biskupa, wobec którego złożą wyznanie wiary i przysięgę na wierność nauczaniu Kościoła katolickiego. "W przeciwnym przypadku będą narażeni na dalsze kroki” – ostrzegł hierarcha.

Swoją reakcją wobec trójki wykładowców teologii bp Müller ściągnął na siebie krytykę środowisk nieprzychylnych Kościołowi. Wsparcia udzieliło mu natomiast Forum Katolików Niemieckich podkreślając, że ataki na hierarchę są „nierzeczowe”.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.