Niemieccy politycy zastanawiają się nad wprowadzeniem szariatu

2012-02-13 00:00:00
Niemieccy politycy zastanawiają się nad wprowadzeniem szariatu


Minister spraw wewnętrznych państwa związkowego Nadrenia-Palatynat, Jochen Hartloff uważa, że powinno się zezwolić na stosowanie w niemieckim systemie prawnym islamskiego prawa, regulującego kwestie cywilne takie jak sprawy małżeństwa i rozwodu. Propozycja Hartloffa, chociaż skrytykowana przez niektórych polityków, to przez innych przyjęta została ze zrozumieniem.

Jochen Hartloff, minister spraw wewnętrznych w niemieckim kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, w wywiadzie dla berlińskiego brukowca „BZ”, powiedział, że prawo szariatu w „formie nowoczesnej” mogłoby być dopuszczalne w Niemczech.

W komentarzach opublikowanych w ub. piątek w lewicowej gazecie „Süddeutsche Zeitung”, Hartloff wyjaśniał, że stosowanie islamskiego kodeksu moralnego „z pewnością można sobie wyobrazić, jeśli chodzi o kwestie odnoszące się do prawa cywilnego”.

Socjaldemokrata Hartloff tłumaczył, że miał na myśli konkretnie zastosowanie prawa szariatu w odniesieniu do kwestii prawa rodzinnego, takich jak rozwód i płacenie lub zwolnienie z płacenia alimentów „pobożnych muzułmanów”. Stwierdził, że stosowanie reguł szariatu, może pomóc uniknąć wrogości w takich przypadkach.

Reakcja na jego słowa nie była jednoznaczna. Jörg-Uwe Hahn, minister sprawiedliwości w Hesji skrytykował wypowiedź Hartloffa, mówiąc, że w niemieckim systemie prawnym sądy szariatu są niepotrzebne. Wypowiedź polityka skrytykował także eurodeputowany Stephan Mayer, wywodzący się z Unii Chrześcijańsko-Społecznej, związanej z kanclerz Angelą Merkel. Zażądał on nawet dymisji ministra kraju związkowego, który popiera tak skandaliczne pomysły. Mayer stwierdził: – W Niemczech nie ma miejsca na prawo islamskie. Szariat jest barbarzyński i nieludzki we wszystkich swoich formach.

Pewne normy prawa szariatu są obecnie dopuszczone w brytyjskim systemie prawnym, zwłaszcza w odniesieniu do spraw dotyczących małżeństwa i rozwodu. Sądy, rozstrzygające niektóre sprawy w oparciu o prawo szariatu istnieją również – mimo dezaprobaty konserwatywnych polityków – w niektórych częściach Grecji. Dlatego też niektórzy politycy niemieccy zastanawiają się, czy nie zezwolić na stosowanie wybranych elementów tego prawa we własnym kraju, by w ten sposób pomagać muzułmanom w integracji. (sic!)

Michael Frieser, ekspert w sprawach integracyjnych w niemieckim parlamencie uważa, że muzułmańscy sędziowie pokoju mogliby być wykorzystywani do przygotowania podstaw dla cywilnych wyroków. W wywiadzie dla gazety „Suddeutsche Zeitung” mówił, że nie ma nic przeciwko temu, aby imigranci domagali się orzeczeń, zgodnych z ich systemami prawnymi. Ma to jego zdaniem służyć sprawie integracji. (sic!)

Źródło: Spiegel.online, AS

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.