Nienaruszalność życia ”elementem dyskusji akademickiej”

2012-03-12 00:00:00
Nienaruszalność życia ”elementem dyskusji akademickiej”

Idee maja swoje konsekwencję. O tym prostym fakcie, zdają się zapominać autorzy tekstu, w którym zawarto  propozycje "uzasadniające" moralnie i prawnie dzieciobójstwo. Artykuł, zatytułowany eufemistycznie "Aborcja poporodowa", a sygnowany nazwiskami Alberto Giubiliniego i Franceski Minervy, ukazał się na łamach międzynarodowego czasopisma "Journal of Medical Ethics". Wywołał on wielkie poruszenie, teraz autorzy wycofują się z przedstawionych propozycji, które jak piszą, nie są ich stanowiskami. Tekst swój widzą jedynie jako materiał do dalszej dyskusji, zapominając, że jej przedmiotem miało by być nienaruszalność życia ludzkiego!

Naukowcy wprowadzają symptomatyczne rozróżnienie między tym co jest publikowane w periodykach naukowych, a tym co stanowi ich interpretację w mediach. Można wywnioskować, że naukowcy publikując nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje słowa. Nie są winni ci, którzy składają tak nieludzkie propozycję, a jedynie ci, którzy je relacjonują i zapoznają z nimi społeczeństwo. Najbardziej absurdalnie brzmi argument, że był to tekst skierowany do kolegów naukowców. Doprawdy nie trzeba specjalistycznego wykształcenia, by odczytać i pojąć, jak brzemienne w skutki może być takie postawienie zagadnienia życia ludzkiego. Ostatecznie odrzucają oni swoją odpowiedzialność za słowa przedstawiając swoja rolę w społeczeństwie. Ale my nie jesteśmy politykami, lecz filozofami i zajmujemy się koncepcjami, a nie polityką stanowienia prawa - przekonują Francisca Minevra i Alberto Giublini. 

Według redakcji pisma jedynym novum w argumentacji naukowców była dopuszczalność zabijania dzieci z przyczyn czysto społecznych. Można wywnioskować, że sama kwestia pozbawiania życia nienarodzonych jest już po za dyskusją. W dobie dominującej filozofii utylitaryzmu, dwaj włoscy badacze powinni być bardziej świadomi skutków złożenia tej "propozycji intelektualnej". Zwraca na to uwagę, komentator BBC Kenan Malik. Brytyjski filozof Norman Geras, uważa, że można w tekście dopatrzyć się nie tylko proponowania, ale i elementów utożsamiania się z przedstawioną koncepcją.
 

Źródło: bioedge.org/index.php/blogs.bmj.com
luk
 
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.