Nikaragua broni życia pomimo sankcji

2008-01-25 00:00:00
Nikaragua broni życia pomimo sankcji

Prezydent Daniel Ortega wciąż broni decyzji o ustanowieniu prawa, zgodnie z którym każda aborcja jest zakazana. W przemówieniu skierowanym do delegacji parlamentarzystów z krajów skandynawskich Ortega nawiązał do kwestii karania w jego kraju aborcji. Sprawa ta budzi wśród Europejczyków kontrowersje od 2006 r., kiedy w Nikaragui wprowadzono absolutny zakaz zabijania nienarodzonych - donosi LifeSiteNews.com.


Ortega stwierdził, że pod koniec lat 70., kiedy jeszcze był komunistą, jego partia przeprowadziła badania opinii publicznej, czy powinno być uchwalone prawo dopuszczające aborcję? – Kiedy byliśmy w samym centrum rewolucji w 1979 r., zarówno młodzi jak i kobiety z partii byli zgodni co do tego, że powinniśmy zalegalizować aborcję, nie tylko w celach terapeutycznych. Przeprowadziliśmy jednak gruntowne badania wśród narodu i okazało się, że aż 99 proc. badanych było przeciw aborcji – powiedział prezydent. – Na zadane kobietom pytanie, czy dokonały aborcji niektóre z nich odpowiedziały, że miały z tym do czynienia, część odpowiedziała, że same dokonały aborcji, jednak dodawały, że tak naprawdę nie są za aborcją, ponieważ wcale nie czuły się dobrze z tego powodu – powiedział Ortega delegatom ze Skandynawii.

Później, kiedy w 2006 r. odżyła kwestia aborcji sandiniści przeprowadzili kolejne badania, z których wynikało, że aż 80 proc. populacji było przeciw aborcji! – Gdybyśmy zorganizowali referendum w tej kwestii jestem przekonany, że mielibyśmy masowe głosowanie przeciw aborcji terapeutycznej – stwierdził prezydent.

Odnosząc się do zarzutów, że kobiety w Nikaragui umierają z powodu zakazu aborcji, minister zdrowia Guillermo Gonzalez odparł, że we wszystkich przypadkach, które przeanalizowaliśmy głównym problemem był dostęp do opieki zdrowotnej a nie zakaz dokonywania aborcji, w przypadku gdy ciąża zagraża życiu kobiety. Gonzalez dodał, że śmiertelność matek spadła od kiedy istnieje zakaz aborcji.

Dlatego też – powiedział prezydent – kwestia „aborcji terapeutycznej” nie jest naszym głównym problemem. Przeanalizowaliśmy go gruntownie w ubiegłym roku i mogę stwierdzić, że dzięki środkom, które podjęliśmy, ograniczyliśmy odsetek śmiertelności kobiet ciężarnych do 10 proc., co pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.

Od wielu lat, a w szczególności zaś w ostatnim czasie, wiele krajów europejskich, zwłaszcza zaś skandynawskich naciska na Nikaraguę, aby zalegalizowała tzw. „aborcję terapeutyczną”, która tak naprawdę pozwoliłaby na zabijanie nienarodzonych dzieci niemal w każdej sytuacji.

W sierpniu ub. roku rząd Szwecji podjął decyzję o wycofaniu swojej pomocy krajom takim jak Nikaragua, Salwador, Honduras i Peru z powodu polityki antyaborcyjnej, a jednym z kryteriów jej udzielania jest warunek promowania tzw. praw człowieka, do których należy „prawo kobiet do aborcji”.

Źródło: LifeSiteNews, AS
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.