Ocalić polską szkołę przed zniszczeniem. 14 października konferencja w Warszawie

2024-10-02 00:00:00
Ocalić polską szkołę przed zniszczeniem. 14 października konferencja w Warszawie

Jaka przyszłość czeka polską szkołę? Jakie zagrożenia dla młodego pokolenia i środowiska nauczycielskiego serwuje nam nowa lewicowa władza? Konferencja oświatowa pt. „Szkoła w Polsce – dekonstrukcja i fundamenty odbudowy” jest reakcją środowisk, które nie chcą dopuścić do degradacji procesu edukacji oraz chcą uchronić dzieci i młodzież przed błędami, już mocno widocznymi w krajach Zachodu. Organizatorami konferencji są Stowarzyszenie Nauczycieli i Pracowników Oświaty „Nauczyciele dla Wolności” razem z Koalicją na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, do której akces złożyło także nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

W Dniu Edukacji Narodowej

 

O niebezpiecznych tendencjach dotykających polskie placówki edukacyjne będą dyskutować eksperci oświatowi, naukowcy, prawnicy i psychologowie, a także nauczyciele i rodzice. Spotkanie środowisk obrońców szkoły będzie też okazją do przedstawienia faktów na temat szkodliwych zjawisk, jakie zachodzą w naszym kraju. Konferencja odbędzie się pod patronatem Wicemarszałka Sejmu RP Krzysztofa Bosaka w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Dniu Edukacji Narodowej, 14 października 2024 roku w godzinach 11.00-17.00.

 

Jak czytamy na stronie internetowej KROPS: „Koalicję na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły tworzy ponad 70 organizacji społecznych: rodzicielskich, nauczycielskich, wolnościowych, lokalnych, patriotycznych, polonijnych, które łączy troska o wychowanie przyszłych pokoleń Polaków. Jako rodzice, nauczyciele, społecznicy, po prostu zaangażowani polscy obywatele nie możemy spokojnie patrzeć, jak krok po kroku niszczona jest polska edukacja. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły, tworząc KROPS. Łączy nas troska o prawdziwie polską, opartą na klasycznych wartościach i tradycyjnych wzorcach, wychowującą w duchu umiłowania Ojczyzny szkołę.”

 

Klasyczne wartości i tradycja

 

Obchodzące w tym roku jubileusz 25-lecia działalności społecznej, kulturalnej i religijnej Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi od początku powstania KROPS uczestniczy w pracach i akcjach w obronie polskiej szkoły. O zagrożeniach, jakie środowiska lewicy krajowej i europejskiej przygotowują dla społeczeństw różnych krajów mass media wydawane przez SKCh piszą od lat.

 

- Udział naszego Stowarzyszenia w Koalicji na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły jest naturalną reakcją na działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, które prowadzą do kalkowania niebezpiecznych wzorców z Zachodu na grunt polski. Deprawacja, zepsucie moralne, odrzucanie tradycyjnych wartości i nihilizm moralny idą dzisiaj w parze z upadkiem całego procesu edukacji. Zamiast proponować odbudowę procesów edukacji na fundamencie sprawdzonych wartości rządzący dzisiaj naszym krajem chcą pełnej dekompozycji społecznej, odcięcia się od wartości narodowych i religijnych. To droga donikąd. To na pewno kierunek zgubny dla wszystkich pokoleń i dlatego nie możemy do tego dopuścić, a jednym z bastionów obrony powinna być dobra polska szkoła – mówi Przemysław Kołtun, członek zarządu Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

Szkoła w czasach globalizacji

 

Co istotne, w zakresie planowanych na konferencji tematów są nie tylko panele dyskusyjne i referaty stawiające diagnozę obecnej sytuacji, ale także wystąpienia proponujące sposoby wyjścia z dzisiejszej zapaści polskiej edukacji.


Tematy przewidziane w programie to m.in.: „Szkoła post-prawdy, post-normy, post-wiedzy”, „Nowa rola szkoły w planach globalnych przekształceń społecznych”, „Idee, które zamieniają się w szkolne dramaty”, „Szkoła między pomysłami władz a ich realizacją”, „Profil absolwenta. Sterowanie wewnętrzne a formatowanie zewnętrzne młodego człowieka”, „Edukacja antydyskryminacyjna – nieoczekiwane zagrożenia”, „Przywrócić ład edukacyjny”, „Czy i jakim sposobem Polska może odzyskać inicjatywę edukacyjną?”

 

Konferencja pt. „Szkoła w Polsce – dekonstrukcja i fundamenty odbudowy” jest organizowana w budynku Sejmu RP i dlatego, ze względów proceduralnych i porządkowych, potrzebne są wcześniejsze zgłoszenia uczestników. Zgłoszeń należy dokonywać przez stronę internetową nauczycieledlawolnosci.pl .


Sam udział w konferencji jest bezpłatny, chętni mogą wesprzeć organizatorów datkami składanymi przez portal zrzutka.pl .

 

piotrskarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.