Do powszechnego rachunku sumienia nad przyczynami obecnego kryzysu oraz większej solidarności z krajami najbardziej poszkodowanymi wezwał przedstawiciel Watykanu na forum ONZ. Abp Silvano Tomasi przemawiał 20 lutego w Genewie na 10. sesji specjalnej oenzetowskiej Rady Praw Człowieka.
Hierarcha zauważył, że przyczyny obecnej recesji są głębsze niż problematyczne zachowanie kilku protagonistów międzynarodowej finansjery. Watykański dyplomata nawiązał do analizy Piusa XI z encykliki "Quadragesimo anno", wskazującej, że gospodarczy dyktat skupił się w rękach nielicznych zarządców cudzej własności.
Mówiąc o kryzysie z roku 1929, Pius XI wskazywał, że wolny rynek sam się niszczy, jeżeli nastawiony jest wyłącznie na zysk. Podobnie w dzisiejszych czasach należy uwzględnić gospodarcze, prawne i kulturowe wymiary kryzysu. Działalności finansowej nie można redukować do łatwego zysku. Winna ona być nastawiona także na dobro wspólne.
Abp Tomasi podkreślił, że to brak etycznych podstaw przyczynił się do kryzysu. Dlatego watykańska delegacja wezwała do odnowionej refleksji nad etycznym wymiarem partnerstwa między rynkiem, społeczeństwem obywatelskim i państwem.
Przedstawiciel Watykanu przy agendach ONZ w Genewie zauważył, że w wyniku obecnego kryzysu przybyło ponad 53 mln ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa. Stawia to pod znakiem zapytania realizację Milenijnych Celów Rozwoju. Abp Tomasi wskazał, że los wielu krajów biedniejszych zależy od dwóch czynników: pomocy zagranicznej oraz środków przesyłanych przez emigrantów. Zmniejszenie się obu tych źródeł finansowania poważnie zagraża rozwojowi. W najtrudniejszym położeniu znajdują się dzieci.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.