Papież do katolików w Szkocji: nie bójcie się udziału w życiu publicznym

2010-09-17 00:00:00
Papież do katolików w Szkocji: nie bójcie się udziału w życiu publicznym

Podczas homilii wygłoszonej w czwartek na Mszy św. odprawionej w Glasgow’s Bellahouston Park, papież Benedykt XVI zaapelował do katolików, by nie bali się prezentować swojej wiary w przestrzeni publicznej. – Dzisiaj - mówił - społeczeństwo potrzebuje wyraźnego nawoływania do poszanowania prawa do życia, ale nie w dżungli autodestrukcyjnej i swobodnie rozumianej wolności, lecz w społeczeństwie, które przyczynia się do prawdziwego dobra swoich obywateli.

Ojciec Święty zachęcił katolickich polityków, nauczycieli i osoby wykonujące różne zawody, aby nigdy nie zapominali, że talenty, którymi zostali obdarzeni powinni wykorzystywać w służbie wiary. Mówił, że nie należy się jej wstydzić, zwłaszcza dzisiaj, kiedy panuje dyktatura relatywizmu i próbuje się zepchnąć kwestię wiary wyłącznie do sfery prywatnej. Sugeruje się, że religia zagraża wolności i równości. Tymczasem papież podkreślił, że „religia w gruncie rzeczy jest gwarantem autentycznej wolności i szacunku, i każe nam patrzyć na każdą osobę jak na brata czy siostrę”.

Benedykt XVI zwrócił się do wiernych, by zgodnie ze swoim powołaniem niejako promowali wartości religijne w miejscach pracy.

Papież zachęcał biskupów i kapłanów do stałego doskonalenia się i uświęcania w posłudze dla innych w imię Boże. Wezwał młodzież do porzucenia wszelkich uzależnień, do prawdziwego poznania Chrystusa i postępowania zgodnie z jego nauczaniem, by zachować godność dzieci Bożych.

Podczas piątkowego spotkania z uczniami szkół katolickich na terenie Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w dzielnicy Twickenham w Londynie, Benedykt XVI wezwał młodych Brytyjczyków, aby nie „zadowalali się drugorzędną doskonałością", lecz dążyli do świętości. Papież przestrzegł młodych ludzi przed wąską specjalizacją i ograniczaniem swoich horyzontów. „Świat potrzebuje dobrych uczonych, ale spojrzenie naukowe staje się niebezpiecznie wąskie, jeśli pomija religijny lub etyczny wymiar życia, tak jak i religia staje się wąska, jeśli odrzuca uprawniony wkład nauki do naszego rozumienia świata” – powiedział Ojciec Święty.

Źródło: CNA, AS.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.