Pieluchy zostały ”dodatkiem odzieżowym”, podrożały więc o 23 proc.

2012-01-25 00:00:00
Pieluchy zostały ”dodatkiem odzieżowym”, podrożały więc o 23 proc.

Pieluchy wielorazowe zostały  uznane przez rząd za „dodatek odzieżowy”. W związku z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia tego roku, trzeba więc płacić za nie stawkę VAT w wysokości 23 proc. Na pieluchy jednorazowe nadal obowiązuje stawka 8 proc. 

Zmiany mają związek z podniesieniem stawki VAT na produkty dla dzieci, która obowiązuje od 1 stycznia. Wzrosła stawka na dziecięce ubranka i buciki. Wcześniej te produkty obowiązywał obniżony VAT. Teraz zamiast 8 trzeba zapłacić 23 proc. W ustawie przy wyliczeniu produktów, które można kupować po niższej cenie, wymieniono tylko pieluszki z papieru – przypomina „Rzeczpospolita”. 
 
- Czy pieluchę nosi się na głowie, że została dodatkiem odzieżowym? - pytają rodzice, którzy zdecydowali, że ich dzieci będą używać coraz popularniejszych w Polsce pieluch wielorazowych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na jednorazowe. Poza tym, są dziś o wiele bardziej wygodne niż przed laty, szyte z nieprzepuszczalnych materiałów i zapinane w wygodny dla dziecka i rodzica sposób.
 
Według Magdaleny Kalinowskiej, która w ramach społecznej kampanii "Zdrowa pupa" przekonuje rodziców do korzystania z wielorazowych pieluch, decyzja rządu jest zła i nieprzemyślana. - W Wielkiej Brytanii gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach, a tym samym przynosi realne oszczędności. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych pieluszek. U nas podnosi się VAT, mimo że w UE kładzie się przecież bardzo duży nacisk na ekologię - dziwi się Kalinowska.
 
Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na zadane przez dziennikarzy pytanie o to, dlaczego podniesiono VAT na pieluszki wielorazowe, a jednorazowe nadal kosztują tyle, co przed 1 stycznia. 
 
 
Źródło: rp.pl 
 
W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.