Po 10 latach w Unii – nowy numer magazynu ”Polonia Christiana”

2014-03-06 00:00:00
Po 10 latach w Unii – nowy numer magazynu ”Polonia Christiana”
W poniedziałek 10 marca w kioskach, dobrych salonach prasowych oraz na stronie pismo.poloniachristiana.pl premiera nowego numeru magazynu „Polonia Christiana”. To wydanie będzie wyjątkowe, bo w dużej mierze poświęcone 10. rocznicy akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej i refleksji nad dekadą dziejów naszego kraju pod rządami Brukseli. Oprócz tego, w nowym numerze nie zabraknie: analizy bieżącej sytuacji w Polsce i na świecie, opisu „postępów” cywilizacji śmierci, wartościowej lektury duchowej.

Ilu z nas zastanawia się nad tym, co naprawdę stało się 1 maja 2004 roku i jak wyglądałaby dziś Polska, gdyby pozostała wówczas poza Unią? Nic nie wskazuje też, by miała się rozpocząć jakaś ożywiona debata publiczna, podczas której zadano by fundamentalne pytanie: czy Polska skorzystała, czy też nie na obecności w Unii
– zauważa w artykule „Dekada pod rządami Brukseli” Piotr Doerre. Dodaje przy tym, że to właśnie „Polonia Christiana” chce taką debatę sprowokować i stąd też obecność na łamach magazynu cyklu artykułów o polskiej dziesięciolatce w Unii. Cyklu, który będzie kontynuowany w następnych numerach.

Taka dyskusja, niezależna od prorządowych publikacji, szczególnie przydatna jest przy obecnym układzie medialnym, tak podobnym do tego z czasu anschlussu Polski do UE. Jan Tarnawa w artykule „Wciągnięci w europułapkę” w odniesieniu do sytuacji z roku 2004 zauważa: Większość mediów zawarła swoisty „pakt na rzecz Unii”, w ramach którego poglądy eurosceptyków albo zupełnie pomijano, albo marginalizowano i ośmieszano. W mediach pojawiała się cała masa programów i artykułów, które stanowiły otwartą promocję Unii. Ta analiza brzmi znajomo, jeśli nie analogicznie w stosunku do obecnego układu preferencji politycznych na polskim rynku mediów.
 
W bieżącym wydaniu polecamy także tekst Romana Motoły o kolejnych neomarksistowskich pomysłach i projektach Genderowego lobby.  Warto przeczytać artykuł Marii Przełomiec, dotykający kreacji wizerunku Władimira Putina w ostatnich latach i roli, jaką w moskiewskich planach odgrywali i nadal odgrywają konserwatyści.
 
Zbudujmy własne imperium – proponuje Grzegorz Braun, odnosząc się do perspektywy współpracy Polaków z Ukraińcami i innymi narodami, które trzy i pół stulecia temu tworzyły potęgę Rzeczypospolitej.

Oprócz tego, na Czytelników czeka paleta artykułów o dziedzictwie kulturowym, tożsamości, postaciach świętych i nabożeństwach bliskim sercu każdego katolika w okresie Wielkiego Postu. Nie zabrakło także informacji o nowościach wydawniczych oraz recenzji książkowych i filmowych.
 
Przypominamy, że fragmenty artykułów publikujemy na stronie pismo.poloniachristiana.pl. Magazyn w wersji papierowej można nabyć w kioskach, dobrych salonach prasowych oraz na stronie ksiegarnia.piotrskarga.pl. Natomiast e-wydanie dostępne jest na stronie epch.poloniachristiana.pl.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.