Podziękowania dla Darczyńców Stowarzyszenia od biskupa i proboszcza z Mozambiku

2024-10-28 00:00:00
Podziękowania dla Darczyńców Stowarzyszenia od biskupa i proboszcza z Mozambiku

Nasze wielkie dzieło pomocy katolikom w Mozambiku trwa po dziś dzień. Po owocnej akcji pomocowej zebrania środków na budowę trzech kaplic, prowadzimy kolejną kampanię, której celem jest odbudowa ośrodka duszpasterskiego w rejonie Carapira. Wysiłki te już zostały dostrzeżone m.in. przez biskupa Alberto Vera, który przekazał Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi specjalny list dziękczynny.

Warto przypomnieć, iż pierwszą z cyklu akcji pomocy dla naszych bliźnich w Mozambiku uruchomiliśmy na początku lipca 2023 roku. Pochyliliśmy się wówczas nad faktem, iż katolicy w Mozambiku, pomimo że stanowią większość społeczeństwa, są ciągle atakowani przez muzułmanów, a dodatkowo ich sytuację pogorszył cyklon, który zniszczył kaplice w najuboższym regionie kraju Carapira. Na miejscu od dłuższego czasu posługiwali już ojcowie kombonianie, a wśród nich nasz wieloletni współpracownik – świecki misjonarz Bartłomiej. Dzięki nawiązanym kontaktom, idea niesienia realnej pomocy dla wiernych z Mozambiku stała się realna.

 

Głównym celem kampanii uczyniliśmy wówczas zebranie środków na budowę dwóch kaplic na terenie tamtejszej parafii, które umożliwiłyby godne sprawowanie Mszy Świętej dla jej mieszkańców i zapewniły im stałe miejsce modlitwy. Dla wspierających akcję przygotowaliśmy obrazki z wizerunkiem Jezusa Ukrzyżowanego i modlitwą za cierpiący Kościół. Pamiątką udziału w kampanii uczyniliśmy także symboliczną „cegiełkę” z graficznym przedstawieniem projektu kaplicy i opisem naszej akcji. Na okoliczność tej inicjatywy powstał nawet specjalny periodyk prasowy pt. „Wołanie z Mozambiku”

 

Odzew na naszą akcję był ogromny. Bez problemu zebraliśmy środki na budowę dwóch kaplic. Jednocześnie, odpowiadając na napływające złe wiadomości z Mozambiku, podjęto decyzję o budowie trzeciej kaplicy i zebraniu dodatkowej puli datków na ten cel. Uzupełnieniem kampanii uczyniono zakup 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua dla mieszkańców parafii Carapira.

 

Sukces kolejnej odsłony naszych wspólnych z kombonianami działań, którym stało się zebranie środków na w/w cele, został dostrzeżony w różnych mediach, a także wśród duchowieństwa. Pod koniec tegorocznych wakacji informowaliśmy bowiem o poświęceniu nowo wybudowanych kaplic w miejscowościach Napila, Tapalala i Munhavara. Teraz z kolei napłynęły do nas dwa ważne listy:

  • od biskupa Alberto Vera OM, posługującego w diecezji Nacala
  • od księdza proboszcza z Carapira – Mbusa Tulirwagho Jeana Baptista MCCJ.

 

Biskup Vera podkreśla w swoim liście wkład Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi w budowę tych kaplic, jak również zauważa, że ich wykonanie jest dziełem renomowanej lokalnej firmy. „Te budynki będą służyć na chwałę Bożą i przynosić korzyści ludziom przez nadchodzące dziesięciolecia. Kaplice wyposażone są w ołtarz, ławki i piękne obrazy świętych patronów. Wasza darowizna została również wykorzystana na zakup 100 egzemplarzy Pisma Świętego w lokalnym języku macua, które będą wykorzystywane w pracy duszpasterskiej w każdym zakątku parafii” – pisze w liście bp Alberto Vera.

Hierarcha wspomina następnie: „Jako biskup diecezji Nacala, na terenie której leży parafia Carapira, pobłogosławiłem nowo powstałe budynki i odprawiłem pierwszą Mszę Świętą w każdej z trzech kaplic. Widziałem wielką radość i wzruszenie miejscowej ludności, która jest niezwykle wdzięczna katolikom z Polski. Dzięki Waszej pomocy wiedzą oni, że Kościół jest powszechny i że troszczy się o swoich najsłabszych członków. Daliście w ten sposób wspaniałe świadectwo wiary!”.

 

Również w liście od ks. Tulirwagho odnajdujemy piękne słowa dziękczynienia za ofiarność polskich katolików, wspierających nasze Stowarzyszenie. „Sukces tych projektów przekonuje nas, że dobry Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu i pomimo trudności, nieszczęść i katastrof posyła nam do pomocy Swoje anioły. Dlatego zesłał nam Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z Polski” – pisze proboszcz mozambijskiej Carapiry. Co istotne, choć często niezauważalne przez ludzi na co dzień mieszkających w Europie, wybudowanie kaplic w Mozambiku rozwiązało wiele problemów, dając możliwość praktykowania modlitw i odprawiania nabożeństw w każdych warunkach pogodowych. Jak pisze ks. ks. Tulirwagho, teraz wierni mogą modlić się tam „w deszczu i w słońcu, poznając znaczenie wspólnotowej hojności wobec siebie nawzajem, pomimo naszego materialnego ubóstwa”.

 

Te piękne listy to przede wszystkim podziękowanie należne tym wszystkim z Państwa, którzy nasze dzieło wypełnili swoją ofiarnością, zarówno w datkach pieniężnych, jak też i we wsparciu duchowym. Serdecznie za to dziękujemy, prosząc uprzejmie o zachowanie w Państwa pamięci modlitewnej wdzięcznych wspólnot z Mozambiku. Wszystkim tym z kolei, którzy jeszcze nie poznali naszych afrykańskich akcji pomocy, pragniemy przypomnieć, iż obecnie realizujemy akcję będącą kontynuacją w/w działań – zbiórkę na odbudowę centrum duszpasterskiego.


piotrskarga.pl

 

 

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.