Polska: marszałkowie obu izb Parlamentu krytykują Benedykta XVI

2009-02-03 00:00:00

Do zagranicznych krytykantów pouczających Ojca Świętego w związku ze zniesieniem ekskomuniki jaka ciążyła od 1988 r. na biskupach wyświęconych przez abpa Marcela Lefebvre’a oraz nagłośnioną przez media sprawą wypowiedzi jednego z nich bpa Richarda Williamsona na temat sposobu mordowania przez hitlerowców Żydów w obozie Auschwitz-Birkenau dołączyli polscy politycy. Benedykta XVI zaatakowali marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Benedykt XVI popełnia błąd za błędem – stwierdził nikomu nieznany dotąd jako teolog Bogdan Borusewicz. – Wyraźnie Benedykt XVI odchodzi od linii, którą nakreślił i realizował Jan Paweł II. To nie jest dobra sytuacja – powiedział Borusewicz w pierwszym programie Polskiego Radia. Dziwi go brak informacji o warunkach, na jakich ekskomunika została zdjęta, a także to, że lefebryści nie złożyli jasnej deklaracji wierności nauczaniu Kościoła.

Oburzającą wypowiedź Borusewicza skrytykował biskup Tadeusz Pieronek. Hierarcha zwrócił uwagę, że prywatnie każdy może formułować swoje opinie, ale jeśli wypowiada je marszałek Senatu, to powinien wiedzieć, o czym mówi.

Żyłkę teologa odkrył w sobie także marszałek wyższej izby parlamentu Bronisław Komorowski. W wywiadzie dla Radia Zet, broniąc skrytykowanego za swe niestosowne wypowiedzi Borusewicza, wyraził swe zaniepokojenie decyzją Papieża.

Komorowskiego bardziej niż sprawa wypowiedzi Williamsona gorszy linia teologiczna Benedykta XVI. – Ja raczej bym oczekiwał od Kościoła - bo też należę do kategorii bardzo zaniepokojonych - wyjaśnienia, dlaczego do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że przemiany soborowe po Soborze Watykańskim II są wielkim osiągnięciem Kościoła, a dzisiaj okazuje się, że trochę racji mieli lefebryści, którzy nie akceptowali rozwiązań soborowych, i za to w jakiejś mierze z Kościoła ich wykluczono. To mnie niepokoi – stwierdził marszałek Sejmu.

Źródło: dziennik.pl
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.