Polska: państwo chce wiedzieć niemal wszystko o obywatelach

2009-03-11 00:00:00

W 2011 roku ma powstać superbaza danych o Polakach. Znajdą się w niej poufne informacje o każdym z nas: ile zarabiamy, jakie płacimy podatki, alimenty, rachunki, czy jesteśmy karani – informuje dziennik.pl.

Dane do bazy przekazywać mają ministerstwa i urzędy państwowe, a wszystko to będzie zapisywane pod numerem PESEL.

Projekt na zlecenie kancelarii premiera przygotował Główny Urząd Statystyczny. Budowa bazy jest związana ze spisem powszechnym, który ma być przeprowadzony w 2011 r. GUS chce otrzymywać szczegółowe informacje o każdym Polaku od ministrów finansów, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, prezesów ZUS, KRUS, NFZ i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – czytamy na portalu dziennik.pl.

Do przedstawienia danych o osobach  mieszkających na terenie jednostek administracyjnych w tym pobierających zasiłek i płacących alimenty zobowiązane będą Samorządy. Nakaz przesłania informacji o klientach obejmie także dostawców energii i usług telekomunikacyjnych.

Eksperci nie kryją swoich wątpliwości co do zgodności projektu z prawem. Generalny inspektor ochrony danych osobowych Michał Serzycki podkreślił, że wykorzystanie danych z państwowych instytucji, które były zbierane do celów niezwiązanych ze statystyką, jest bezprawne.

Kontrowersje wywołuje także treść pytań, które mają zadawać rachmistrze, m.in. o wyznanie, związki partnerskie i plany prokreacyjne. Wątpliwości nie rozwiewa fakt, że nie będzie obowiązku udzielenia na nie odpowiedzi. Nie można natomiast pominąć pytań o dojazdy do pracy, remonty czy numery telefonów i e-maile.

Mimo zapewnień GUS, że zgromadzone informacje będzie przetwarzał jedynie dla potrzeb statystycznych, eksperci obawiają się, że samo zgromadzenie danych na temat obywateli w jednym miejscu jest niebezpieczne. Centralna baza danych może być narażona na atak z zewnątrz czy wyciek. Samo gromadzenie tak wielkiej ilości informacji o obywatelach przez państwo budzi pytanie, jak się to ma do gwarantowanej konstytucyjnie wolności jednostki.

Źródło: dziennik.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.