Polska: premier chce debaty o in vitro i o legalizacji eutanazji

2009-03-09 00:00:00

Wezwanie przez premiera Donalda Tuska do publicznej rozmowy na temat in-vitro i eutanazji spotkało się z natychmiastową reakcją Kościoła i opozycji. – Dyskusja o eutanazji jest tematem zastępczym, obecnie obywatele oczekują od rządu odpowiedzi, co zrobi w sprawie kryzysu gospodarczego – powiedział KAI bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia. Także prezes PiS, Jarosław Kaczyński zaapelował do premiera o zaniechanie debaty nt. eutanazji.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych tematem, by rozmawiali ze sobą o optymalnym kształcie zarówno ustawy dotyczącej in vitro, jak i o tym, co będzie budziło coraz większe emocje - o testamencie życia czy o wersjach bardziej radykalnych, w których pojawiają się postulaty eutanazyjne – powiedział w piątek Donald Tusk na konferencji prasowej. Premier podkreślił, że jest zdecydowanym zwolennikiem pracy nad kwestią zapłodnienia in vitro, sprawą testamentu życia (chodzi o wyrażenie zgody na pobranie organów po śmierci) oraz eutanazji, „ale bez emocji i wojny politycznej”. Z kolei minister zdrowia Ewa Kopacz stwierdziła, że dopuszcza myśl, iż jej partia ją zalegalizuje.

Stanowisko Kościoła w sprawie eutanazji jest powszechnie znane: jest jednoznacznie, definitywnie i nieodwołalnie przeciwne tej praktyce – powiedział w rozmowie z „Dziennikiem” abp Sławoj Leszek Głódź.

To temat zastępczy, obywatele mają naprawdę inne oczekiwania wobec rządzących. Niepokoją się o pracę, o skutki kryzysu, o spłatę zaciągniętych kredytów – stwierdził bp zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt. Zdaniem przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, ten niebezpieczny temat, źle się kojarzy także w kontekście problemów niedoinwestowanej służby zdrowia, gdy brakuje pieniędzy na zakup podstawowych leków, np. na insulinę. Zrozpaczeni pacjenci, którzy muszą się leczyć w takich warunkach podatni są na pokusę stwierdzenia: „Wolę nie żyć”.

Bp. Regmunta niepokoi też fakt, że partia rządząca rości sobie prawo do wszczynania takiej dyskusji. Jego zdaniem jest to metoda zdobywania sobie nowych zwolenników ideologicznych w chwili, gdy społeczeństwo może rozczarować się brakiem pomysłów na działania antykryzysowe.

Biskup zielonogórsko-gorzowski przypomniał, że w Polsce miliony ludzi nadal nie ma wątpliwości, że eutanazja jest zabójstwem, stoją na stanowisku, że życie jest najcenniejszym darem, który trzeba chronić i nikt nie ma prawa, by go innym ludziom odbierać. Stanowisko Kościoła jest w tej sprawie jednoznaczne – nie wolno podnosić ręki na życie, zwłaszcza to najsłabsze. Opieka nad takimi osobami ma zaś wielką wartość nie tylko dla samych przewlekle chorych i niepełnosprawnych, a także dla ich opiekunów, którzy uczą się otwartości na innego człowieka. – Młodzi wolontariusze, pracujący w hospicjach, dzięki opiece nad chorymi dojrzewają, stają się odpowiedzialnymi ludźmi – stwierdził biskup.

Duszpasterz służby zdrowia odniósł się także do samego faktu eutanazji. W dyskusji na jej temat wysuwa się argumenty ekonomiczne. To nieporozumienie, gdyż praktyka wskazuje, że nawet najciężej chorzy ludzie zupełnie inaczej przyjmują swoje cierpienie, gdy okaże im się ciepło i zainteresowanie, a takie postawy nie zależą od ekonomii.

Bp Regmunt zwrócił też uwagę, że jednak wielu pacjentów można wybudzić ze śpiączki. Nie można mówić, że ich egzystencja jest czysto biologiczna. To żywi ludzie, a służbę zdrowia trzeba tak zorganizować, aby opieka nad nimi nie była wyłącznie problemem ich najbliższych.

O zaniechanie debaty na temat eutanazji zaapelował do premiera Jarosław Kaczyński. Podczas konferencji prasowej w Warszawie prezes Prawa i Sprawiedliwości uznał, że jest to temat zastępczy, gdyż istnieją ważniejsze problemy, jak choćby kryzys gospodarczy.

Kaczyński powiedział, że w tej chwili dla tego rządu i tego premiera „mamy bardzo wiele zadań”. W jego opinii, dyskutowanie o tego rodzaju sprawach i podnoszenie ich publicznie przez premiera jest nie na miejscu. To „może sugerować, że chodzi w gruncie rzeczy o doprowadzenie do sporu pobocznego, do tego, by te sprawy, które są dziś najważniejsze nie stawały się przedmiotem społecznej dyskusji” - mówił prezes PiS.

Apeluję do Donalda Tuska i partii rządzącej, aby zaniechać takich metod. Nie wracajmy do początku lat 90. Mamy ważniejsze zadania – mówił Jarosław Kaczyński. Zapytany o stanowisko Prawa i Sprawiedliwości w sprawie eutanazji, były premier odparł, że jest ono jasne i znane od dawna: eutanazja jest absolutnie niedopuszczalna.

Gdyby Platformie Obywatelskiej udało się przeforsować legalizację eutanazji Polska stałaby się kolejnym krajem – po Szwajcarii, Holandii i Belgii (oraz amerykańskim stanie Oregon) – akceptującym prawnie ten proceder.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.