Pomóżmy „Caritas” Diecezji Grodzieńskiej i osobom starszym z Grodzieńszczyzny

2021-12-21 00:00:00
Pomóżmy „Caritas” Diecezji Grodzieńskiej i osobom starszym z Grodzieńszczyzny

„Caritas” Diecezji Grodzieńskiej na Białorusi chce dokończyć budowę Dom Spokojnej Starości w Spoćkiniach. W takim ośrodku będzie mogło znaleźć spokojne miejsce na „złotą jesień życia” co najmniej 50 seniorów. Białoruś, w tym także licznie zamieszkana przez Polaków Grodzieńszczyzna, boryka się z problemami wyludniania się kraju, ucieczki z niego ludzi młodych i braku opieki nad samotnymi osobami starszymi. Każdy z nas może włączyć się w zbiórkę pieniędzy dla Katolików z Białorusi, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, którymi wesprzemy powstanie w Domu Spokojnej Starości kaplicy Św. Jana Pawła II.

 

Białoruś, w tym także licznie zamieszkana przez Polaków Grodzieńszczyzna, boryka się z problemami wyludniania się kraju, ucieczki z niego ludzi młodych i braku opieki nad samotnymi osobami starszymi. Sopoćkinie to miejscowość określana jako osiedle typu miejskiego, oddalona tylko 26 kilometrów od położonej w centrum Grodna katedry rzymskokatolickiej pw. św. Franciszka Ksawerego. Z Sopoćkini jest niedaleko Kanału Augustowskiego, z wytyczonym przejściem turystycznym na stronę polską.

Pamiętajmy o seniorach

Przed zaostrzeniem relacji polsko – białoruskich po wyborach prezydenckich (w sierpniu 2020 roku) rozwijał się na tym odcinku pogranicza bezwizowy ruch turystyczny, a Polacy z dwóch stron granicy mogli się bez przeszkód spotykać. Dla naszych rodaków z obwodu grodzieńskiego, gdzie tylko według oficjalnych statystyk co czwarty mieszkaniec to Polak, takie kontakty miały duże znaczenie ekonomiczne i kulturowe.

Obecna sytuacja wymaga od nas – zwłaszcza teraz – każdej z możliwych form pomocy osobom, które borykają się z problemami egzystencjalnymi. Emigracja wielu osób młodych i samotność osób starszych to problemy dotykające tysięcy seniorów na Białorusi.

Dzieła „Caritas”

O sytuacji za naszą wschodnią granicą tak mówił dwa lata temu w wywiadzie dla portalu Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi „PCh24.pl” Ks. Roman Raczko, dyrektor Caritas Diecezji Grodzieńskiej: W czasach Związku Sowieckiego także byli ludzie biedni, a w momencie jego upadku ujawniły się nowe problemy, które z czasem przestały być tematem tabu. Gdy państwo sowieckie chyliło się ku upadkowi, a ruchy odśrodkowe dotarły także na Białoruś, ktoś musiał zająć się nie polityką, lecz pomocą ludziom w codziennym życiu. W Grodnie Caritas działał już od 1990 roku, jeszcze przed ogłoszeniem niepodległości przez Białoruś w 1991 roku. W ciągu czterech lat swoją obecność zaznaczył we wszystkich parafiach archidiecezji i od początku staramy się wspierać przede wszystkim ludzi biednych, sieroty, osoby samotne oraz dzieci z rodzin o niskich dochodach.

 

Jedną z inicjatyw Caritas Diecezji Grodzieńskiej, służących wspomożeniu osób samotnych, jest czekający na ukończenie Dom Spokojnej Starości, na temat którego dwa lata temu Ks. Roman Raczko udzielał informacji naszemu portalowi mówiąc: Przy wielkiej skali problemu osób samotnych, biednych i nie mających najbliższych koło siebie to konieczne, aby zapewnić im godne warunki jesieni życia. W końcowym etapie prac budowlanych jest dom dla osób starszych. Obecnie kończymy stan surowy otwarty, a naszym zamiarem jest otwarcie go w 2020 roku. W tym obiekcie, poza pokojami mieszkalnymi z pełnymi węzłami sanitarnymi, będzie stołówka, kaplica, taras widokowy, sale dla spotkań i wspólnego spędzania czasu. Posiłki będziemy przygotowywać w kuchni sąsiedniego domu rekolekcyjno – modlitewnego, do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jozafata Kuncewicza jest stąd 4 minuty spaceru. Chcemy też dać seniorom możliwość wypoczynku – na tarasie widokowym w budynku oraz wokół samego obiektu, gdzie mamy sporą działkę, schodzącą malowniczo do brzegu jeziora. Wiemy, że tego typu obiekt zapewni samotnym starszym osobom godne warunki i opiekę w jesieni życia. Skończenie całości w przyszłym roku nie będzie łatwe, ale z Bożą pomocą i przychylnością dobrych ludzi powinno się to udać.

Czekają na nowy dom

Dla osób w starszym wieku możliwość codziennej modlitwy w miejscu zamieszkania jest szczególnie ważna, dlatego też Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi podjęło się pomocy w zebraniu pieniędzy na dokończenie i wyposażenie kaplicy Św. Jana Pawła II w Domu Spokojnej Starości w Sopoćkiniach.

Jak podaje Ks. Roman Raczko, dotychczasowe koszty remontu wyniosły już ponad 2.5 miliona złotych. „Caritas” Diecezji Grodzieńskiej obecnie finansuje prace budowlane, w tym np. ocieplanie dachu i montaż kaloryferów. Aby do końca 2022 roku zakończyć wszystkie prace i przyjąć najbardziej potrzebujących, potrzeba jeszcze wiele – na pokrycie kosztów remontu, ukończenie kaplicy i jej utrzymanie potrzebna jest kwota ok. 300 tysięcy złotych.

Każdy z nas może mieć swój udział w pomocy Katolikom z sąsiedniej Białorusi, wśród których jest wielu rodaków, mieszkających na Grodzieńszczyźnie od pokoleń. Jeżeli chcą Państwo mieć swój udział w pomocy w zdobyciu przez osoby starsze z Diecezji Grodzieńskiej godnego miejsca do życia prosimy o włączenie się do zbiórki i pomoc w rozpropagowaniu dzieła wsparcia bliźnich z Białorusi.

Zdjęcia:

  • Widok Domu Spokojnej Starości w trakcie budowy w 2019 roku
  • Ksiądz Roman Raczko, Dyrektor „Caritas” Diecezji Grodzieńskiej
  • Widok miejscowości Sopoćkinie



W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Na Jasnej Górze, przed obliczem Matki Bożej, dwaj polscy hierarchowie – ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Antoni Długosz – odważyli się powiedzieć prawdę: o zagrożeniach ideologii, polityki bez wartości, migracji niszczącej Europę.
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.