Portugalia: biskupi zaniepokojeni dyskryminacją szkół katolickich

2010-11-10 00:00:00
Portugalia: biskupi zaniepokojeni dyskryminacją szkół katolickich

Biskupi Portugalii wyrazili zaniepokojenie zapowiedzianymi przez rząd zmianami w przepisach dotyczących szkół niepublicznych, w tym katolickich placówek oświatowych. Podczas wczorajszego spotkania w Fátimie przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii (CEP), abp Jorge Ortiga zwrócił uwagę „na prawo rodziców do wyboru dla swoich dzieci szkoły, którą uważają za najlepszą”.

Hierarcha zauważył, że ostatnie wypowiedzi przedstawicieli socjalistycznego rządu José Socratesa są niepokojące dla szkolnictwa prywatnego i mogą być odbierane jako zagrażające „wolności nauczania”. – Wszelkie próby działań państwa przeciwko szkolnictwu niepublicznemu, w szczególności placówkom należącym do Kościoła, są pogwałceniem podstawowych zasad społeczeństwa wolnego i demokratycznego – stwierdził przewodniczący CEP.

Stanowisko portugalskich biskupów jest reakcją na zapowiedziane przez wiceministra edukacji, João Matę zmiany w ustawie o szkolnictwie, które dotyczą m.in. finansowego wsparcia przez państwo niepublicznych placówek oświatowych. Podczas konferencji zorganizowanej 4 listopada w Lizbonie przedstawiciel rządu poinformował o planowanej renegocjacji warunków współpracy Ministerstwa Edukacji ze szkołami prywatnymi.

W opinii portugalskich biskupów, istnieje poważne zagrożenie obniżenia państwowych subsydiów dla szkół prowadzonych przez Kościół katolicki, co gabinet José Socratesa może wprowadzić „w imię rzekomych oszczędności”. – Tymczasem, fakt istnienia placówek niepublicznych już w dużym stopniu odciąża państwowe finanse – zauważył abp Ortiga. – Mam nadzieję, że ten argument będzie brany pod uwagę przy ewentualnych próbach zmiany dotychczasowych warunków współpracy ze szkołami niepublicznymi. Jestem głęboko przekonany, że dojdziemy do porozumienia w rozmowach z Ministerstwem Edukacji dla dobra uczniów, rodziców i całego kraju – dodał przewodniczący CEP.

Zarzuty o dyskryminację katolickich placówek oświatowych pojawiały się w ostatnich miesiącach także w kontekście szkolnictwa wyższego. Prof. Manuel Braga da Cruz, rektor Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie, uznawanego za jedną z najlepszych uczelni w tym kraju, kilkakrotnie informował media, iż jest ona systematycznie pomijana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozdziale stypendiów studenckich.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.