Portugalia: Kościół przeciw ”małżeństwom” homoseksualnym
2009-02-16 00:00:00

Biskupi portugalscy wezwali wiernych do odrzucenia propozycji wprowadzenia w kraju tzw. małżeństw homoseksualnych. Hierarchowie nie opowiedzieli się przy tym za żadną partią polityczną. "Stanęli tylko w obronie rodziny, która jest dobrem całego społeczeństwa" – wyjaśnił rzecznik prasowy tamtejszego episkopatu ks. Manuel Morujão.
Wcześniej stanowisko Rady Stałej portugalskiego Episkopatu w tej sprawie uznano za mieszanie się Kościoła do polityki. Taki zarzut postawili biskupom socjaliści i ich polityczni sojusznicy, a także wielki mistrz portugalskiej masonerii.
Propozycję prawnego zrównania związków osób tej samej płci z małżeństwami wysunął socjalistyczny premier José Socrates. Zamierza on dążyć do jej wprowadzenia, jeżeli jego partia wygra jesienne wybory. Opinie na ten temat są podzielone nawet wśród samych socjalistów. Założyciel partii, były premier i prezydent Portugalii Mario Soares, publicznie skrytykował inicjatywę legalizacji takich związków.
W październiku ub.r. parlament odrzucił dwa projekty ustaw na ten temat głosami prawicy i większości socjalistów, którzy uznali, że społeczeństwo nie dojrzało jeszcze do podjęcia tej sprawy. Obecnie jednak Socrates zapowiedział, że jeżeli pod koniec tego miesiąca kongres jego partii pozostawi kierownictwo w jego rękach, umieści tę propozycję w programie wyborczym. Zastrzegł się zarazem, że jego projekt nie przewiduje adopcji dzieci przez pary tej samej płci.
Biskupi zwrócili uwagę, że zrównanie związków homoseksualistów z małżeństwem to obraza dla samego małżeństwa, które ze swej natury jest przecież heteroseksualne. Legalizacja takich związków stanowiłaby zagrożenie dla społeczeństwa, w którego interesie leży coś przeciwnego: promowanie rodziny opartej na małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny. Zadaniem biskupów jest formowanie sumień wiernych, by głosowali zgodnie z wartościami chrześcijańskimi – zaznaczył rzecznik episkopatu Portugalii.
Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.