Portugalia wspomina prześladowania Kościoła w 100. rocznicę proklamowania republiki

2010-10-06 00:00:00

W Portugalii rozpoczęły się obchody stulecia proklamowania Pierwszej Republiki. Wspominane są też ofiary prześladowań Kościoła katolickiego przez nową władzę. W całym kraju organizowane są wystawy, przedstawienia, wykłady oraz debaty na temat obalenia monarchii 5 października 1910 r. i konsekwencji przejęcia władzy przez republikanów.

Historycy przypominają, że proklamowanie nowego ustroju w Portugalii przysporzyło wiele cierpień katolikom. Podczas zorganizowanej w Lizbonie konferencji pt. „Pierwsza Republika i Republikanizm” prof. Paulo Bruno Alves zwrócił uwagę, że ataki na Kościół rozpoczęły się wkrótce po ogłoszeniu nowego ustroju.

Zaraz po przewrocie, konieczne było wypowiedzenie komuś wojny. Kościół katolicki okazał się idealnym wrogiem dla nowej władzy – stwierdził profesor Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Coimbrze. – Już wczesnym rankiem w centrum Lizbony zamordowano dwóch księży. „Polowanie” na osoby duchowne, w szczególności jezuitów, prowadzone było także na prowincji. Po pierwszym tygodniu rządów republikańskich portugalskie więzienia były pełne księży i zakonnic. Nowa władza bardziej prześladowała Kościół niż przedstawicieli monarchii – dodał Alves.

Z kolei prof. António Matos Ferreira w wywiadzie dla agencji „Ecclesia” przypomniał postać biskupa Porto, António Barroso, który dwukrotnie sądzony przed trybunałami w Lizbonie i Porto, ostatecznie został wyrzucony z diecezji i zmuszony do opuszczenia kraju. Wykładowca Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego przypomniał, że podobny los spotkał w następnych miesiącach pozostałych portugalskich biskupów.

W wyniku antyklerykalnych wystąpień 1910 r. w Portugalii śmierć poniosło 15 duchownych, a ponad 100 katolików zostało rannych. Trzy dni po ogłoszeniu republiki minister sprawiedliwości, Afonso Costa wydał dekret delegalizujący zakony katolickie. Do końca 1910 r. zakazano nauczania religii w szkołach, a osobom duchownym zabroniono prowadzenia zajęć w państwowych i prywatnych placówkach oświatowych. W 1911 r. wydano dekret o rozdziale Kościoła od Państwa, który w konsekwencji doprowadził do zerwania relacji między Stolicą Apostolską a Republiką Portugalską. Zostały one przywrócone dopiero w 1914 r.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.