Powrót religii w Europie

2012-03-08 00:00:00
Powrót religii w Europie

W czwartek w Strasburgu zakończyło się 12. spotkanie przedstawicieli episkopatów z dziewięciu krajów południowo-wschodniej Europy. Biskupi, przybyli z terenów sięgających od Mołdawii przez Bośnię i Hercegowinę, Cypr, aż po Turcję, zapoznali się z działalnością Rady Europy, jak też innych instytucji europejskich mających siedzibę w tym francuskim mieście. Na koniec spotkania wydali komunikat zatytułowany "Powrót religii w Europie".

"Religia jako czynnik sprzyjający spójności społeczeństwa jest na nowo przedmiotem zainteresowania Rady Europy. Obok zasad praw człowieka, demokracji i państwa prawa temat wolności religijnej coraz bardziej zajmuje ludzi ze strasburskich instytucji. Chrystus wkracza na europejską scenę poprzez swych wyznawców, którzy wyraźnie okazują, że nie godzą się na spychanie ich wiary do sfery prywatnej" - czytamy w komunikacie.

Biskupi przypominają, że Rada Europy, powstała w 1949 r. i jest to najstarsza organizacja polityczna naszego kontynentu. Odegrała ona ważną rolę w procesie jego jednoczenia, a dziś przeżywa okres wielkich reform i wraca do wartości, które stały u jej podstaw. Kościół podziela niepokój Rady Europy wobec wzrastającego naruszania wolności religijnej w krajach europejskich, uderzającego szczególnie w chrześcijan. Podważa to prawo każdego do wyboru i swobodnego praktykowania własnej religii. "Kościół ma nadzieję, że Rada będzie coraz bardziej bronić wolności religijnej" - czytamy w komunikacie ze spotkania biskupów południowo-wschodniej Europy.

Uczestnicy spotkania z uwagą odnotowują odnowione zainteresowanie Rady rolą religii. Coraz bardziej widoczne jest, że nie stanowi ona źródła problemów, ale przeciwnie, przyczynia się do spójności społeczeństwa.

Wzrostu publicznego znaczenia religii dowodzi też coraz częstsze odwoływanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestiach dotyczących wymiaru religijnego. W komunikacie przypomniano, że należy także do nich sprawa osobowości prawnej instytucji Kościoła katolickiego w wielu krajach na południowym wschodzie Europy. Ponadto uczestnicy strasburskiego spotkania podejmują sprawę pojednania i sprawiedliwości. W rozmowie z przedstawicielami instytucji europejskich zachęcili ich też oni do wzmożenia wysiłków celem obrony ludzkiego życia i praw rodziny.

Źródło: Radio Watykańskie
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.