Prawdopodobieństwo rozwodu jest większe, jeśli ”zadajemy się” z rozwodnikami

2010-06-30 00:00:00

Badania przeprowadzone przez Social Science Research Network dowodzą, że na prawdopodobieństwa wystąpienia rozwodu ma wpływ sieć powiązań społecznych, w które dana jednostka jest zaangażowana. Politolodzy James H. Fowler i Rose McDermott z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Nicholas A. Christakis z Harvardu przeprowadzili gruntowną analizę dobrze znanych badań Framingham-Heart Study, by określić, w jaki sposób powiązania społeczne mają wpływ na rozwód.

Naukowcy doszli do wniosku, że rozwód upowszechnia się wśród przyjaciół, krewnych oraz współpracowników, jeśli w tych grupach dochodzi do zerwania więzi małżeńskich. Istnieją też całe skupiska rozwodników, które oddziałują na innych negatywnie.

Chociaż powszechnie twierdzi się, że rozwód jest wyłącznie sprawą dwojga ludzi, którzy postanowili zerwać więź małżeńską i najbliższej rodziny, to naukowcy dowodzą, że „rozwód powinien być postrzegany jako zjawisko zbiorowe, które wykracza daleko poza krąg tych, których dotyczy bezpośrednio".

Zauważono, że rozwód ma mniejszy wpływ na małżeństwa posiadające dzieci w porównaniu z małżeństwami bezdzietnymi. Naukowcy stwierdzili, że im większe rodziny, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia rozwodu. Każde dziecko zmniejsza podatność na wpływ rówieśników, którzy się rozwodzą.  

Podsumowując wyniki badań stwierdzono, że przebywanie danej pary małżeńskiej w grupie, w której panują zdrowie relacje miedzy małżonkami wpływa korzystnie na umocnienie własnych więzi małżeńskich. I odwrotnie, jeśli przebywamy w grupach, w których rozwody są powszechne, nasze więzi małżeńskie ulegają rozluźnieniu.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.