Prezes SKCh: Synod o synodalności i nasz głos. O tym trzeba mówić!

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Prezesa SKCh im. Ks. Piotra Skargi Sławomira Olejniczaka, który podsumował dotychczasowe starania naszego środowiska o wprowadzenie do debaty wokół Synodu o synodalności mocnego, katolickiego głosu wiernych przywiązanych do Tradycji i Magisterium Kościoła Katolickiego. Choć sam Synod jeszcze trwa, to jednak jego dwie pierwsze fazy – diecezjalna i krajowa – dobitnie zobrazowały kryzys społecznej recepcji Kościoła. W tym chaosie pojęć, postulatów i problemów nasz głos zdołał się przebić i zyskać zainteresowanie niemałej liczby katolików.

Przypomnijmy, że w krajowej syntezie prac synodalnych, którą Episkopat opublikował pod koniec sierpnia 2022 r., ujawniono m.in., iż w Synodzie o synodalności wziął udział znikomy procent polskich katolików. Przy ok 40 tys. wypowiedzi w formie ankiet internetowych bądź emaili nadesłanych do koordynatorów lokalnych trudno mówić o reprezentatywności głosu, którym uczyniono wspomnianą syntezę.

Tymczasem, kampania społeczna, którą Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, dzięki zaangażowaniu i ofiarności Darczyńców, na przestrzeni 2022 roku zorganizowało zarówno w formie stacjonarnych spotkań, jak i w przestrzeni internetowej, osiągnęła ponad 2 mln odsłon, przykuwając na dłużej uwagę co najmniej 40 tys. osób (głównie za sprawną naszej Konferencji o Synodzie oraz broszury „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”). Z naszą broszurą potrafiliśmy także dotrzeć do polskich duchownych, rozsyłając ok. 21 tys. egzemplarzy jej papierowej wersji.

Do sukcesu naszej akcji nawiązał Sławomir Olejniczak. „Gdy chodzi o proces synodalny w Polsce, jednak była widoczna reakcja katolików świeckich, którzy nie ulegli tej całej propagandzie ulepszania i poprawiania Kościoła. Przeciwnie, nawoływali do tego, aby Kościół – szczególnie pasterze – potwierdził prawdziwość odwiecznego nauczania” – powiedział Prezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Prezes Olejniczak zwrócił także uwagę na kluczową rolę kapłanów w naświetlaniu zagrożeń, jakie wytworzyła obecna sytuacja propagowania w ramach Synodu głosów zupełnie oderwanych od fundamentów niezmiennego Magisterium Kościoła Katolickiego. „Rolą pasterzy jest przypominać to nauczanie. To nie tylko chodzi o Ewangelię i listy Apostołów, ale także o całe późniejsze nauczanie Kościoła i papieży. Trzeba te prawdy przypominać – stosownie do sytuacji – gdzie i jakie zagrożenia się pojawią. Z tej skarbnicy nauki Kościoła trzeba powinniśmy, aby nie zwiodły nas błędy i kłamstwa” – powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej wypowiedzi Sławomira Olejniczaka, którą prezentujemy w zamieszczonym powyżej materiale wideo, jak również do zapoznania się z kluczowymi materiałami na temat Synodu o synodalności:

 

PiotrSkarga.pl

Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.