Prezes SKCh: Synod o synodalności i nasz głos. O tym trzeba mówić!

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Prezesa SKCh im. Ks. Piotra Skargi Sławomira Olejniczaka, który podsumował dotychczasowe starania naszego środowiska o wprowadzenie do debaty wokół Synodu o synodalności mocnego, katolickiego głosu wiernych przywiązanych do Tradycji i Magisterium Kościoła Katolickiego. Choć sam Synod jeszcze trwa, to jednak jego dwie pierwsze fazy – diecezjalna i krajowa – dobitnie zobrazowały kryzys społecznej recepcji Kościoła. W tym chaosie pojęć, postulatów i problemów nasz głos zdołał się przebić i zyskać zainteresowanie niemałej liczby katolików.

Przypomnijmy, że w krajowej syntezie prac synodalnych, którą Episkopat opublikował pod koniec sierpnia 2022 r., ujawniono m.in., iż w Synodzie o synodalności wziął udział znikomy procent polskich katolików. Przy ok 40 tys. wypowiedzi w formie ankiet internetowych bądź emaili nadesłanych do koordynatorów lokalnych trudno mówić o reprezentatywności głosu, którym uczyniono wspomnianą syntezę.

Tymczasem, kampania społeczna, którą Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, dzięki zaangażowaniu i ofiarności Darczyńców, na przestrzeni 2022 roku zorganizowało zarówno w formie stacjonarnych spotkań, jak i w przestrzeni internetowej, osiągnęła ponad 2 mln odsłon, przykuwając na dłużej uwagę co najmniej 40 tys. osób (głównie za sprawną naszej Konferencji o Synodzie oraz broszury „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”). Z naszą broszurą potrafiliśmy także dotrzeć do polskich duchownych, rozsyłając ok. 21 tys. egzemplarzy jej papierowej wersji.

Do sukcesu naszej akcji nawiązał Sławomir Olejniczak. „Gdy chodzi o proces synodalny w Polsce, jednak była widoczna reakcja katolików świeckich, którzy nie ulegli tej całej propagandzie ulepszania i poprawiania Kościoła. Przeciwnie, nawoływali do tego, aby Kościół – szczególnie pasterze – potwierdził prawdziwość odwiecznego nauczania” – powiedział Prezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi.

Prezes Olejniczak zwrócił także uwagę na kluczową rolę kapłanów w naświetlaniu zagrożeń, jakie wytworzyła obecna sytuacja propagowania w ramach Synodu głosów zupełnie oderwanych od fundamentów niezmiennego Magisterium Kościoła Katolickiego. „Rolą pasterzy jest przypominać to nauczanie. To nie tylko chodzi o Ewangelię i listy Apostołów, ale także o całe późniejsze nauczanie Kościoła i papieży. Trzeba te prawdy przypominać – stosownie do sytuacji – gdzie i jakie zagrożenia się pojawią. Z tej skarbnicy nauki Kościoła trzeba powinniśmy, aby nie zwiodły nas błędy i kłamstwa” – powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej wypowiedzi Sławomira Olejniczaka, którą prezentujemy w zamieszczonym powyżej materiale wideo, jak również do zapoznania się z kluczowymi materiałami na temat Synodu o synodalności:

 

PiotrSkarga.pl

Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, zaprasza nas, aby dołączyć do 10. Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny. To już w niedzielę, 16 czerwca o godz. 11:30. Zbieramy się na Placu Matejki. Jeżeli chcesz Polski wiernej cywilizacji życia, jeśli chcesz Polski, gdzie nie ma wstępu cywilizacja śmierci, dołącz do Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny. Stańmy wspólnie po stronie życia!
Szukamy młodych i ambitnych osób do pomocy w organizacji Krakowskiego Marszu dla Życia i Rodziny! Nasz marsz to wspaniała okazja do zamanifestowania oraz obrony uniwersalnych wartości takich jak rodzina i życie. Jeśli chcesz zaangażować się w największe wydarzenie pro-life w Krakowie, jeśli lubisz kontakt z ludźmi i współpracę, by razem stworzyć coś wyjątkowego, jeśli jesteś gotowy pomóc w przygotowaniu tego wydarzenia, to SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI, by zostać wolontariuszem!
Nie dajmy się opiłowywać! Mamy swoje prawa - mówi red. Witold Gadowski w krótkim, acz treściwym zaproszeniu, kierowanym do wszystkich Państwa w związku z Marszem Dla Życia i Rodziny w Krakowie. Spotykamy się już 16 czerwca 2024 r. o godz. 11:30 na Placu Matejki, by stworzyć niezapomniane święto i zarazem czytelny znak adresowany do polityków.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia nagrania ze spotkania zrealizowanego w ramach Klubu "Polonia Christiana" w Warszawie. Naszym gościem i zarazem prelegentem był prof. dr hab. Mieczysław Ryba. To ceniony historyk, komentator życia publicznego, autor licznych książek i artykułów naukowych, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, a także członek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski...
Frontalny atak aborcyjnego lobby, które próbuje wykorzystać zmianę rządów w Polsce do legalizacji zabijania dzieci, wymaga naszej obrony – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Skiba. Stawką tej walki, w tym działań takich jak Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie, jest życie wielu tysięcy dzieci...