Proces w sprawie Alicja Tysiąc kontra ”Gość Niedzielny”

2009-03-19 00:00:00
Proces w sprawie Alicja Tysiąc kontra ”Gość Niedzielny”

Przed Sądem Okręgowym w Katowicach Wydział II Cywilny rozpoczął się 18 marca proces o naruszenie dóbr osobistych i zadośćuczynienie z powództwa Alicji Tysiąc przeciwko ks. Markowi Gancarczykowi, redaktorowi naczelnemu „Gościa Niedzielnego” i Wydawnictwu Kurii Metropolitalnej w Katowicach – informuje portal wiara.pl.

Alicja Tysiąc domaga się od Wydawnictwa i ks. Marka Gancarczyka przeprosin za to, że publikowane na jej temat w „Gościu Niedzielnym” teksty sugerowały, że usiłowała dopuścić się zabójstwa. Twierdzi również, że jest osobą prywatną, a redakcja bezprawnie ingerowała w jej życie osobiste, pisząc o niej i publikując jej zdjęcie, bez jej zgody. Poza przeprosinami Alicja Tysiąc domaga się wypłacenia jej 50 tys. zł tytułem „zadośćuczynienia za szkody moralne spowodowane naruszeniem dóbr osobistych powódki w postaci czci, dobrego imienia oraz prywatności”.

Strona pozwana wnioskowała o oddalenie w całości powództwa argumentując, że stan przedstawiony przez stronę powodową nie odpowiada prawdzie. Podkreślała przede wszystkim, że Alicja Tysiąc od dłuższego czasu na skutek własnych zabiegów jest osobą publiczną ze wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami. Powoływała się na konstytucyjną zasadę wolności słowa, która daje dziennikarzom prawo do prezentowania własnych poglądów i ocen. Zwracała także uwagę, że sądom nie przysługuje kompetencja do rozstrzygania o zasadności poglądów i opinii przedstawionych w wypowiedziach krytycznych – relacjonuje wiara.pl.

W sądzie stawili się osobiście zarówno Alicja Tysiąc jak i ks. Marek Gancarczyk, oboje reprezentowani przez swoich pełnomocników: Marcina Górskiego oraz Jacka Sińskiego. Sędzia Ewa Solecka, która prowadziła rozprawę wezwała obie strony do zawarcia ugody. Pełnomocnicy obu stron zgodnie oświadczyli, że takiej możliwości nie wykluczają.

O Alicji Tysiąc zrobiło się głośno, gdy w 2007 roku Europejski Trybunału Praw Człowieka nakazał polskiemu rządowi wypłacenie jej 25 tysięcy euro odszkodowania za lekarską odmowę wykonania aborcji. Ksiądz Marek Gancarczyk, komentując wyrok trybunału w Strasburgu, napisał, że kobieta otrzymała odszkodowanie za to, że nie mogła zabić swojego dziecka. W oficjalnym oświadczeniu redaktor naczelny Gościa Niedzielnego tłumaczył, że tygodnik, opisując sprawę, kierował się zasadą potępiania grzechu, ale nie grzesznika – przypomina polskieradio.pl.

Ksiądz Marek Gancarczyk zwraca uwagę, że proces dotyczy zarówno wolności słowa, jak i samego problemu aborcji. Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” podkreśla, że aborcja to zabicie dziecka. – To nie jest mój pogląd, to jest stanowisko Kościoła, wszystkich papieży. Zresztą zarówno Benedykt XVI jak i Jan Paweł II bardzo wyraźnie i zdecydowanie wypowiadali się w tej sprawie – powiedział w sądzie ksiądz Gancarczyk.

„Gość Niedzielny” zwraca uwagę, że „Alicja Tysiąc jest teraz głównym sztandarem wielkiego, zamożnego i wpływowego lobby proaborcyjnego, wspieranego przez organizacje międzynarodowe, które wykorzystuje jej przypadek do zmiany ustawy aborcyjnej i spowodowania, aby wprowadzona została w Polsce aborcja na życzenie. Oznaczałoby to przekreślenie wszystkich osiągnięć w dziedzinie ochrony życia, które zostały prawnie zagwarantowane w wyniku debaty publicznej w latach 90. oraz przyjętych wówczas aktów prawnych.

Środowiska skupione w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny od początku wykorzystywały przypadek Alicji Tysiąc, aby doprowadzić do precedensu w kwestii wykonywania w Polsce aborcji. Miała to być aborcja na życzenie, a nie ze względu na wskazania medyczne. Pani Tysiąc stała się więc świadomie i na skutek własnego, suwerennego wyboru ikoną ruchu proaborcyjnego w naszym kraju”.

Źródło: wiara.pl, polskieradio.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.