Promocja Krakowa jako centrum turystyki religijnej

2012-02-20 00:00:00
Promocja Krakowa jako centrum turystyki religijnej


W kilku najważniejszych na świecie miastach związanych z religią Kraków i Małopolska będą promować się jako centrum turystyki pielgrzymkowej w ramach projektu „Promocja oferty turystyki religijnej Małopolski na arenie międzynarodowej”. Na pewno będą to takie miejsca kultu religijnego jak: Mediolan, Loreto, Madryt, Santiago de Compostela, Lourdes, Fatima. W Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego.

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce był II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który odbył się w październiku ubiegłego roku. Do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przyjeżdża co roku ponad 2 mln pielgrzymów z ok. 100 krajów. W Krakowie znajduje się prawie 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, m.in. 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II m.in. powstające Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują m.in. istniejące już ważne szlaki pielgrzymkowe: Szlak Maryjny, Szlak Cysterski, Drogi Św. Jakuba i centra życia duchowego - sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. – Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny – zaznacza.

Głównym celem projektu jest zwiększenie zainteresowania potencjalnych turystów zagranicznych ofertą turystyki religijnej Małopolski i Krakowa. Twórcom projektu zależy m.in. na tym aby nasz region był postrzegany jako centrum turystyki religijnej i przyciągał jak największą liczbę gości zainteresowanych tego typu ofertą.

Projekt będzie realizowany w 2012 i 2013 r. na terenie województwa małopolskiego oraz w kilku krajach Europy: Włochy (Mediolan, San Giovanni Rotondo, Loreto), Hiszpania (Madryt, Santiago de Compostela), Francja (Lourdes), Portugalia (Fatima).

W ramach projektu, we wrześniu i październiku 2012 r. Miasto Kraków zorganizuje akcje promocyjne Krakowa i Małopolski w najważniejszych centrach religijnych Europy. Inicjatorzy projektu chcą wykorzystać tzw. Mobilne Muzeum Jana Pawła II. Będzie ono zatrzymywać się na dwa dni w najważniejszych europejskich miastach-centrach religijnych: Lourdes, Fatima, San Giovani Rotondo, Loreto, Santiago de Compostela. Zaplanowano także prezentacje multimedialne oferty turystyki religijnej Krakowa i Małopolski.

Natomiast w październiku 2013 r. w Krakowie zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja poświęcona turystyce religijnej - „Turystyka religijna jako element integracji kulturowej” - z udziałem środowisk akademickich i mediów, organizatorów turystyki, właścicieli i dysponentów obiektów sakralnych.

Źródło: KAI

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.