Protestujący nie dopuścili do zabrania krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego
2010-08-03 00:00:00

Uroczystość przeniesienia krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego do kościoła św. Anny w Warszawie została odwołana. Poinformował o tym szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. O godz. 13.00 pod Pałac przyszli księża z kościoła św. Anny, by poprowadzić procesję z krzyżem. Grupa protestujących nie przepuściła kapłanów do krzyża, apelując do nich, by zostawili go na tym miejscu. Przez pół godziny księża próbowali rozmawiać z protestującymi, jednak nie udało się uzyskać porozumienia. W ogłoszonym komunikacie Kancelaria Prezydenta poinformowała, że do 5 sierpnia krzyż najprawdopodobniej zostanie przed pałacem.
Tuż przed godziną 13.00 tłum zgromadzony po drugiej stronie ulicy starał się sforsować barierki. Wznoszono okrzyki, m.in. "Nie damy krzyża", "Nie zabierajcie nam krzyża", nawołując do jego obrony. Przyniesiono inne krzyże, słychać było głosy, że po przeniesieniu jednego na jego miejsce zostaną postawione inne. Były również flagi narodowe oraz transparenty.
Krzyż miał zostać przeniesiony o godz. 13.00 w procesji z harcerzami i kapłanami. Data i sposób przeniesienia krzyża zostały ustalone 21 lipca przez przedstawicieli Kancelarii Prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, władz naczelnych organizacji harcerskich i Duszpasterstwa Akademickiego Kościoła św. Anny.
Drewniany krzyż upamiętniający katastrofę samolotu z polską delegacją udającą się na uroczystości rocznicowe do Katynia, która wydarzyła się na lotnisku w Smoleńsku, stanął przed Pałacem 15 kwietnia br. Ustawili go tam harcerze z różnych związków ruchu skautowego, skupieni w ruchu "Inicjatywa Polsce i bliźnim". Tekst na przybitej do krzyża tablicy głosi: "Ten krzyż to apel harcerzy i harcerek do władz i społeczeństwa o zbudowanie tutaj pomnika".
Usunięcie krzyża zapowiedział na początku lipca prezydent elekt Bronisław Komorowski. Ta deklaracja wywołała gwałtowną dyskusję, w której obok protestów przeciwko przenosinom krzyża pojawiały się coraz to nowe koncepcje tego, dokąd powinien być on przeniesiony.
5 sierpnia krzyż ma wyruszyć w drogę do Częstochowy, dokąd mają go ponieść uczestnicy XXX Jubileuszowej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Jej hasłem w tym roku są słowa: "Przez krzyż". Pielgrzymi poniosą krzyż na Jasną Górę, odwiedzając po drodze sanktuaria maryjne. Po zakończeniu pielgrzymki krzyż miał powrócić do kaplicy loretańskiej w kościele św. Anny.
Źródło: KAI, zw.com.pl, rp.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.