Racjonalna polityka dla mieszkańców czy widzimisię władz Krakowa? Briefing w czwartek 12 maja przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa

2022-05-09 00:00:00
Racjonalna polityka dla mieszkańców czy widzimisię władz Krakowa? Briefing w czwartek 12 maja przed siedzibą Urzędu Miasta Krakowa

Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.

 

Dbałość o komfort życia mieszkańców, atrakcyjna zieleń w przestrzeni publicznej blisko miejsca zamieszkania, sprzyjająca wypoczynkowi krakowian – to częste deklaracje sprawujących władzę.

Jaka jest rzeczywistość? Czy mieszkańcy Krakowa i osoby związane z podwawelskim grodem widzą inne potrzeby niż rządzący od 2002 roku prezydent Jacek Majchrowski? Odpowiedzi na te pytania poznają dziennikarze, dla których Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi zorganizowało spotkanie prasowe w najbliższy czwartek 12 maja o godzinie 12.00.


Briefieng odbędzie się pod pomnikiem byłego prezydenta Krakowa Józefa Dietla na Placu Wszystkich Świętych, obok budynku Urzędu Miasta Krakowa.

 

Jedno z pytań, na które odpowiemy podczas spotkania z dziennikarzami brzmi:

„Który z pomysłów prezydenta Majchrowskiego poparło 1,7 proc. osób? Gdzie naprawdę w Krakowie potrzebna jest zieleń?”.

 

Po briefiengu wyniki przeprowadzonego w grupie 1657 respondentów badania opinii zostaną przekazane dziennikarzom w formie raportu zatytułowanego „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?”, a następnie raport zostanie przekazany władzom miasta Krakowa, aby - mamy taką nadzieję – służył podejmowaniu trafniejszych niż do tej pory decyzji, uwzględniających realne  potrzeby mieszkańców.

Jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi:

„Nasze środowisko podjęło się czegoś, czego nie zrobiły dotąd władze miasta – zapytaliśmy mieszkańców Krakowa i osoby z nim związane o faktyczne potrzeby w zakresie zieleni miejskiej i racjonalność wydania dużej kwoty (wiemy, że nie mniejszej niż 1,4 mln zł, szczegółów na razie władze nie chcą zdradzać) na przebudowę placu, którego stan nie jest tak kiepski, aby wymagał on ponownej przebudowy.”

 

Kontrowersyjny plan wydania co najmniej 1,4 mln zł na kolejną przebudowę placu w centrum miasta spowodował jesienią 2021 roku i zimą 2022 roku protesty społeczne oraz powstanie Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, w którego skład weszło blisko 100 osób – ludzi świata nauki, kultury, działaczy społecznych i członków organizacji skupiających ludzi o poglądach patriotycznych i broniących wartości cywilizacji europejskiej.

 

Liczymy na to, że uwagi i propozycje uczestników badania ankietowego, przeprowadzonego przez nasze Stowarzyszenie, wpłyną na większą otwartość władz miasta na opinie i propozycje mieszkańców.

Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że nasz raport „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?”, będzie punktem wyjściowym do podjęcia debaty publicznej nad sposobem prowadzenia polityk publicznych przez władze Krakowa w zgodzie z interesem ogółu mieszkańców zarówno samego miasta, jak i aglomeracji krakowskiej.


PiotrSkarga.pl


Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.
Wychowana w chrześcijańskiej rodzinie, szanującej wartość każdego życia, Mary Wagner jest prawdziwą bohaterką naszych czasów. Czasów pełnych zakłamania i budowania fałszywej moralności, która zabijanie dzieci nazywa „wolnością”. O życiu i odwadze działania Mary Wagner, kanadyjskiej działaczki wielokrotnie więzionej za obronę nienarodzonych, opowie w Ropczycach Jacek Kotula, podkarpacki aktywista pro-life. Zapraszamy Państwa na środę 17 kwietnia do Ropczyc, na spotkanie w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej przy ul. Mickiewicza 10.