Recenzja książki ”Ojciec Pio. Droga do świętości”

2011-11-18 00:00:00
Recenzja książki ”Ojciec Pio. Droga do świętości”

Danuta Szelejewska


Świętość rozumiana jest jako utożsamianie się z Chrystusem bez względu na piętrzące się przeszkody dnia codziennego. Osiągnięcie tej umiejętności jest możliwe, wymaga jednak wysiłku polegającego na całkowitym zaufaniu Panu Bogu, co jest nierozerwalnie związane ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Książka "Ojciec Pio. Droga do świętości" jest przykładem, na podstawie którego całkowicie można się przekonać o możliwości osiągnięcia opisywanego stanu.

Giovanni Cavagnari w ciekawy sposób przedstawia życie i działalność urodzonego w Pietrelcinie Franciszka Forgione, znanego czytelnikowi jako Ojciec Pio. Całkowite oddanie Panu oraz ogrom zmagań z przeciwnościami, stawiają ubogiego zakonnika w jak najlepszym świetle. Powołany do świętości nigdy nie zawahał się świadczyć o Chrystusie nawet w najtrudniejszych chwilach. Autor przypomina dane biograficzne świętego, po czym przechodzi do omówienia tego, co stanowi istotę zakonnego powołania. Naznaczenie stygmatami nastąpiło na prośbę samego Ojca Pio i wskazuje na szczególne wybranie. Podane szczegółowe wyniki badań lekarskich świadczą o autentyczności ran, które przez pięćdziesiąt lat umiejscowione były na dłoniach, stopach i boku kapucyna.

Z informacji podanych przez autora czytelnik dowiaduje się o duchowej obecności franciszkańskiego zakonnika w wielu miejscach odległych od klasztoru (bilokacja), gdzie błogosławił ciężko chorych i przyczyniał się do poprawy ich zdrowia. Dał się także poznać jako doskonały spowiednik oraz przenikliwy znawca ludzkich dusz (opisane przypadki uznawane są przez teologów za przejaw charyzmatu rozeznawania duchów). Wykorzystując dar prorokowania, Ojciec Pio przekonywał do dobrych działań, zaś będąc egzorcystą i cudotwórcą, uwalniał opętanych od mocy złego, uzdrawiał cierpiących i ożywiał. Warto wspomnieć również o darze mówienia wieloma językami (glossolalia) oraz o zgodności jego przepowiedni z tym, co przekazała Matka Boża Fatimska.

Książka "Ojciec Pio. Droga do świętości" jest ciekawym przewodnikiem po życiu ubogiego kapucyna, który do końca pozostał wierny Chrystusowi. Kolorowe fotografie oraz liczne przypisy dodają przytoczonym wydarzeniom wiarygodności. Napisana w sposób przystępny i interesujący, bez wątpienia stanie się wyczerpującym źródłem wiedzy o franciszkańskim zakonniku z Pietrelciny. Ten, który przez całe życie cieszył się opinią świętości, jest wzorem do naśladowania. Niech lektura Ojca Pio wyzwoli w czytelniku głębokie pragnienie szerzenia wokół siebie prawdy, dobra, piękna i miłości.

Źródło: Granice.pl


Książkę "Ojciec Pio. Droga do świętości" można zamówić poprzez stronę http://ojciec-pio.pl/ .
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.