Rola katolickich elit w społeczeństwie

2004-10-25 00:00:00
Rola katolickich elit w społeczeństwie

- pod takim hasłem 23 października w Krakowie odbył się Kongres Konserwatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Gościem specjalnym krakowskiego kongresu był Jego Wysokość Książe Ludwik de Orleans e Braganca, prawnuk ostatniego cesarza Brazylii i spadkobierca brazylijskiego tronu. Jego Książęca Wysokość w swoim wystąpieniu w Krakowie mówił właśnie o roli jaką mają spełniać w społeczeństwie katolickie elity.

Gościem krakowskiego kongresu, który zgromadził ponad stu uczestników w tym katolickich liderów, parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych, był również prof. Roberto de Mattei założyciel i prezes Centrum Kulturalnego Lepanto we Włoszech, autor książki "Krzyżowiec XX wieku. Plinio Correa de Oliveira". Prof. de Mattei, który mówił na temat: "Aktualności myśli prof. Plinia Correi de Oliveiry" podczas krakowskiego kongresu podpisywał wydaną właśnie przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi polską wersję językową tej książki.

Wstęp do biografii brazylijskiego lidera katolickiego, założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, napisał JE Ks. Kard. Alfons Maria Stickler, autor wielu studiów teologicznych i kanonicznych, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. Ksiądz Kardynał tak wspomina prof. Plinia: "Całością swego autentycznie katolickiego życia Plinio Correa de Oliveira potwierdza nieustającą żyzność Kościoła. Trudności, jakie napotykają w dzisiejszych czasach prawdziwi katolicy, stanowią w rzeczy samej okazję do wpływania na historię poprzez głoszenie wiecznych zasad Chrystusowych. To właśnie czynił wybitny brazylijski myśliciel, odważnie w epoce wszelkiej maści totalitaryzmów głosząc niezachwianą wiarę w fundamentalne nauczanie oraz instytucje Kościoła. Oprócz wierności papiestwu, charakterystycznym rysem jego duchowości - co z przyjemnością wspominam - było rzucające się w oczy nabożeństwo do Maryi, Wspomożenia Wiernych, Królowej Różańca Świętego, Zwyciężczyni spod Lepanto(...)" Na koniec swojej przedmowy do książki ks. kard. Stickler podkreśla: "Wysiłek ukierunkowany na służenie Kościołowi wymaga nie tylko rzetelności doktrynalnej, lecz również osobistego praktykowania autentycznego życia wewnętrznego, któremu towarzyszy duch pokuty i poświęcenia proporcjonalny do powagi naszych czasów. Plinio Correa de Oliveira - przez swoje życie i dzieło - dostarcza nam w tym względzie wyrazistego przykładu. Zapewniam o modlitwie i błogosławię wszystkim, którzy podążają drogą naśladowania i propagowania takiego właśnie, autentycznie katolickiego ducha oraz katolickiej wizji świata."

Podczas krakowskiego kongresu wykład na temat "Aktualności teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" wygłosił prof. Jacek Bartyzel, Prezes Klubu Konserwatywnego, Przewodniczący Straży Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, znany publicysta katolicki i historyk idei. - Dla Donoso Cortesa jest kwestią oczywistą, że chrześcijaństwo nie mogłoby mieć tak dobroczynnego wpływu, gdyby Kościół katolicki nie był instytucją o pochodzeniu nadprzyrodzonym, ustanowioną przez samego Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa. Bez pierwiastka nadnaturalnego, bez działania łaski, w cywilizacji widzi się tylko skutki, a nie przyczyny, żywioły stanowiące cywilizację, ale nie ich źródło(...) Konkluzją apologetyki Donoso Cortesa jest twierdzenie, iż Kościół nie jest jednym tylko ze składników cywilizacji europejskiej, ale jest samą tą cywilizacją, ponieważ dał jej to, co czyni ją jednością, co stanowi jej istotę. Cywilizacja europejska jest po prostu cywilizacją katolicką - mówił za Donoso Cortesem prof. Jacek Bartyzel.

Na zakończenie części roboczej Kongresu głos zabrał Sławomir Olejniczak, Prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania Stowarzyszenia oraz jego dotychczasowe akcje.

Kongres Konserwatywny zakończył się koncertem muzyki klasycznej kwartetu smyczkowego oraz wspólną kolacją z udziałem Jego Książęcej Wysokości Ludwika de Orleans e Braganca.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.