Rola katolickich elit w społeczeństwie

2004-10-25
Rola katolickich elit w społeczeństwie

- pod takim hasłem 23 października w Krakowie odbył się Kongres Konserwatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Gościem specjalnym krakowskiego kongresu był Jego Wysokość Książe Ludwik de Orleans e Braganca, prawnuk ostatniego cesarza Brazylii i spadkobierca brazylijskiego tronu. Jego Książęca Wysokość w swoim wystąpieniu w Krakowie mówił właśnie o roli jaką mają spełniać w społeczeństwie katolickie elity.

Gościem krakowskiego kongresu, który zgromadził ponad stu uczestników w tym katolickich liderów, parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych, był również prof. Roberto de Mattei założyciel i prezes Centrum Kulturalnego Lepanto we Włoszech, autor książki "Krzyżowiec XX wieku. Plinio Correa de Oliveira". Prof. de Mattei, który mówił na temat: "Aktualności myśli prof. Plinia Correi de Oliveiry" podczas krakowskiego kongresu podpisywał wydaną właśnie przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi polską wersję językową tej książki.

Wstęp do biografii brazylijskiego lidera katolickiego, założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, napisał JE Ks. Kard. Alfons Maria Stickler, autor wielu studiów teologicznych i kanonicznych, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. Ksiądz Kardynał tak wspomina prof. Plinia: "Całością swego autentycznie katolickiego życia Plinio Correa de Oliveira potwierdza nieustającą żyzność Kościoła. Trudności, jakie napotykają w dzisiejszych czasach prawdziwi katolicy, stanowią w rzeczy samej okazję do wpływania na historię poprzez głoszenie wiecznych zasad Chrystusowych. To właśnie czynił wybitny brazylijski myśliciel, odważnie w epoce wszelkiej maści totalitaryzmów głosząc niezachwianą wiarę w fundamentalne nauczanie oraz instytucje Kościoła. Oprócz wierności papiestwu, charakterystycznym rysem jego duchowości - co z przyjemnością wspominam - było rzucające się w oczy nabożeństwo do Maryi, Wspomożenia Wiernych, Królowej Różańca Świętego, Zwyciężczyni spod Lepanto(...)" Na koniec swojej przedmowy do książki ks. kard. Stickler podkreśla: "Wysiłek ukierunkowany na służenie Kościołowi wymaga nie tylko rzetelności doktrynalnej, lecz również osobistego praktykowania autentycznego życia wewnętrznego, któremu towarzyszy duch pokuty i poświęcenia proporcjonalny do powagi naszych czasów. Plinio Correa de Oliveira - przez swoje życie i dzieło - dostarcza nam w tym względzie wyrazistego przykładu. Zapewniam o modlitwie i błogosławię wszystkim, którzy podążają drogą naśladowania i propagowania takiego właśnie, autentycznie katolickiego ducha oraz katolickiej wizji świata."

Podczas krakowskiego kongresu wykład na temat "Aktualności teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" wygłosił prof. Jacek Bartyzel, Prezes Klubu Konserwatywnego, Przewodniczący Straży Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, znany publicysta katolicki i historyk idei. - Dla Donoso Cortesa jest kwestią oczywistą, że chrześcijaństwo nie mogłoby mieć tak dobroczynnego wpływu, gdyby Kościół katolicki nie był instytucją o pochodzeniu nadprzyrodzonym, ustanowioną przez samego Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa. Bez pierwiastka nadnaturalnego, bez działania łaski, w cywilizacji widzi się tylko skutki, a nie przyczyny, żywioły stanowiące cywilizację, ale nie ich źródło(...) Konkluzją apologetyki Donoso Cortesa jest twierdzenie, iż Kościół nie jest jednym tylko ze składników cywilizacji europejskiej, ale jest samą tą cywilizacją, ponieważ dał jej to, co czyni ją jednością, co stanowi jej istotę. Cywilizacja europejska jest po prostu cywilizacją katolicką - mówił za Donoso Cortesem prof. Jacek Bartyzel.

Na zakończenie części roboczej Kongresu głos zabrał Sławomir Olejniczak, Prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania Stowarzyszenia oraz jego dotychczasowe akcje.

Kongres Konserwatywny zakończył się koncertem muzyki klasycznej kwartetu smyczkowego oraz wspólną kolacją z udziałem Jego Książęcej Wysokości Ludwika de Orleans e Braganca.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi uświetniło swój jubileusz XX lat działalności specjalnym panelem dyskusyjnym, który odbył się w Warszawie w piątkowy wieczór 27 września.
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zaprasza na wyjątkowy panel dyskusyjny: „Inwazja antykultury – jak stawić jej opór?” z udziałem wielu znakomitych gości. Spotkanie zorganizowane z okazji 20-lecia naszego Stowarzyszenia odbędzie się już 27 września o godzinie 18.00 w Warszawie.
Diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, znana m.in. z akcji „Różaniec do granic”, organizują wydarzenie „Polska pod Krzyżem”. W najbliższą sobotę we Włocławku, miejscu gdzie Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał Mszę Św., zgromadzą się katolicy z całej Polski, aby zamanifestować swoją wiarę w obliczu ataków na Kościół i duchownych w naszym kraju. Tych Krakowian, którzy nie mają możliwości przybyć do Włocławka, zaprasza parafia pw. Bożego Ciała.
Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi zbiórkę pieniędzy na budowę dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Aby zapewnić naszym katolickim braciom godziwe warunki do modlitwy, musimy zebrać 115 tysięcy złotych.
Wtorek trzeciego września to szczególna data dla wszystkich uczestników akcji „Murem za abp. Markiem Jędraszewskim!”. Tego dnia prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak przekazał metropolicie krakowskiemu wyjątkową księgę poparcia. Znalazły się w niej nazwiska 55 tysięcy osób, które za pośrednictwem portalu popierajmy.pl stanęły w obronie arcybiskupa i wyraziły z nim solidarność.