Rola katolickich elit w społeczeństwie

2004-10-25
Rola katolickich elit w społeczeństwie

- pod takim hasłem 23 października w Krakowie odbył się Kongres Konserwatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Gościem specjalnym krakowskiego kongresu był Jego Wysokość Książe Ludwik de Orleans e Braganca, prawnuk ostatniego cesarza Brazylii i spadkobierca brazylijskiego tronu. Jego Książęca Wysokość w swoim wystąpieniu w Krakowie mówił właśnie o roli jaką mają spełniać w społeczeństwie katolickie elity.

Gościem krakowskiego kongresu, który zgromadził ponad stu uczestników w tym katolickich liderów, parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych, był również prof. Roberto de Mattei założyciel i prezes Centrum Kulturalnego Lepanto we Włoszech, autor książki "Krzyżowiec XX wieku. Plinio Correa de Oliveira". Prof. de Mattei, który mówił na temat: "Aktualności myśli prof. Plinia Correi de Oliveiry" podczas krakowskiego kongresu podpisywał wydaną właśnie przez Instytut im. Ks. Piotra Skargi polską wersję językową tej książki.

Wstęp do biografii brazylijskiego lidera katolickiego, założyciela Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności, napisał JE Ks. Kard. Alfons Maria Stickler, autor wielu studiów teologicznych i kanonicznych, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. Ksiądz Kardynał tak wspomina prof. Plinia: "Całością swego autentycznie katolickiego życia Plinio Correa de Oliveira potwierdza nieustającą żyzność Kościoła. Trudności, jakie napotykają w dzisiejszych czasach prawdziwi katolicy, stanowią w rzeczy samej okazję do wpływania na historię poprzez głoszenie wiecznych zasad Chrystusowych. To właśnie czynił wybitny brazylijski myśliciel, odważnie w epoce wszelkiej maści totalitaryzmów głosząc niezachwianą wiarę w fundamentalne nauczanie oraz instytucje Kościoła. Oprócz wierności papiestwu, charakterystycznym rysem jego duchowości - co z przyjemnością wspominam - było rzucające się w oczy nabożeństwo do Maryi, Wspomożenia Wiernych, Królowej Różańca Świętego, Zwyciężczyni spod Lepanto(...)" Na koniec swojej przedmowy do książki ks. kard. Stickler podkreśla: "Wysiłek ukierunkowany na służenie Kościołowi wymaga nie tylko rzetelności doktrynalnej, lecz również osobistego praktykowania autentycznego życia wewnętrznego, któremu towarzyszy duch pokuty i poświęcenia proporcjonalny do powagi naszych czasów. Plinio Correa de Oliveira - przez swoje życie i dzieło - dostarcza nam w tym względzie wyrazistego przykładu. Zapewniam o modlitwie i błogosławię wszystkim, którzy podążają drogą naśladowania i propagowania takiego właśnie, autentycznie katolickiego ducha oraz katolickiej wizji świata."

Podczas krakowskiego kongresu wykład na temat "Aktualności teologii politycznej «ojca Syllabusa» Juana Donoso Cortesa" wygłosił prof. Jacek Bartyzel, Prezes Klubu Konserwatywnego, Przewodniczący Straży Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, znany publicysta katolicki i historyk idei. - Dla Donoso Cortesa jest kwestią oczywistą, że chrześcijaństwo nie mogłoby mieć tak dobroczynnego wpływu, gdyby Kościół katolicki nie był instytucją o pochodzeniu nadprzyrodzonym, ustanowioną przez samego Boga-Człowieka, Jezusa Chrystusa. Bez pierwiastka nadnaturalnego, bez działania łaski, w cywilizacji widzi się tylko skutki, a nie przyczyny, żywioły stanowiące cywilizację, ale nie ich źródło(...) Konkluzją apologetyki Donoso Cortesa jest twierdzenie, iż Kościół nie jest jednym tylko ze składników cywilizacji europejskiej, ale jest samą tą cywilizacją, ponieważ dał jej to, co czyni ją jednością, co stanowi jej istotę. Cywilizacja europejska jest po prostu cywilizacją katolicką - mówił za Donoso Cortesem prof. Jacek Bartyzel.

Na zakończenie części roboczej Kongresu głos zabrał Sławomir Olejniczak, Prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. W swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania Stowarzyszenia oraz jego dotychczasowe akcje.

Kongres Konserwatywny zakończył się koncertem muzyki klasycznej kwartetu smyczkowego oraz wspólną kolacją z udziałem Jego Książęcej Wysokości Ludwika de Orleans e Braganca.

Rośnie lista miejscowości, w których w niedzielę 15 maja odbędą się Procesje Różańcowe za Polskę. Dzień organizacji procesji łączy dwa ważne święta – w sobotę 14 maja przypada w tym roku święto Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy, poniedziałek 16 maja to dzień liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i patrona Polski.
- Chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę, na Ukrainie wprowadzono prawo niereglamentowania i nierejestrowania broni. Taka legislacja jest potrzebna również w naszym kraju, póki ryzyko wojny nie jest bezpośrednie. Jeśli będziemy ją planować na ostatnią chwilę, to ona obywatelom nie pomoże – mówił Jacek Hoga na łamach portalu „Siódma9.pl”. Spotkanie z prezesem Fundacji Ad Arma w ramach Klubów „Polonia Christiana” odbędzie się w czwartek 19 maja w Krakowie.
Czy władze samorządowe, szczególnie w dużych miastach, przy wydawaniu milionów złotych z lokalnych budżetów biorą pod uwagę potrzeby i opinie mieszkańców? Takie pytanie rodzi się po analizie raportu „Gdzie naprawdę potrzebna jest zieleń?” opracowanego na podstawie badania opinii, które zrealizowało Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi. Udostępniamy Państwu pełną wersję raportu, w którym mieszkańcy Małopolski poddali głębokiej krytyce poczynania władz Krakowa.
Zieleń na zabetonowanych blokowiskach czy posadzenie drzewa na zabytkowym placu Starego Miasta? Zakup sprzętu dla szpitali czy kolejna droga i niekonieczna przebudowa przestrzeni publicznej? Co sądzą mieszkańcy Krakowa oraz osoby czujące związek z Krakowem o polityce władz miasta w zakresie urządzania terenów zielonych i rekreacyjnych? O tym zostaną poinformowani dziennikarze podczas briefiengu pod Urzędem Miasta Krakowa już 12 maja o godzinie 12.00.
Pod koniec kwietnia przedstawiciele Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udali się do klasztoru sióstr augustianek w Krakowie na spotkanie z wyjątkowymi gośćmi. Przez kilka dni przebywała tu bowiem delegacja z Cascii, na czele z ojcem Luciano De Michieli’m, rektorem sanktuarium św. Rity i burmistrzem miasta Mario De Carolis’em. Oficjele docenili wkład Stowarzyszenia w propagowanie kultu św. Rity, przekazując na ręce naszych przedstawicieli piękne upominki.