Rosną opłaty za przedszkola

2012-03-08 00:00:00
Rosną opłaty za przedszkola

Dotychczasowe zmiany nie rozwiązały problemu finansowania przedszkoli. Dyrekcja sięga do kieszeni rodziców.

Obowiązujące od września 2011 roku przepisy wprowadzają zasadę, iż bezpłatne jest tylko pięć godzin pobytu dziecka w placówce. Umożliwiło to przedszkolom pobieranie opłat za "ponadczasowy" pobyt, co wywołało ogólnokrajową dyskusję o funkcjonowaniu takich placówek. Ich finansowanie to poważny kłopot dla samorządowych budżetów. Radni w poszukiwaniu środków coraz częściej wspominają o podwyższeniu stawek opłat za dodatkową opiekę. W poszukiwaniu oszczędności rozważa się także ograniczanie czasu funkcjonowania jak i prywatyzację poszczególnych placówek. 
 
Okazuje się także, że rodzice dzieci unikają dodatkowych płatności. Malejące wpływy martwią dyrekcję i samorządowców. W niektórych miastach dyrektorzy placówek oczekują już od rodziców, aby z góry deklarowali liczbę "odpłatnych" godzin, z jakich korzystać mają ich pociechy. Ma to zapewnić poprawę w finansów. - Trudno organizować np. zajęcia wyrównawcze, gdy po obiedzie placówki są prawie puste. Za to trzeba notować godzinę wyjścia dziecka, by wyliczyć, czy ich opiekunom trzeba oddać pieniądze - skarżą się "Rzeczpospolitej" dyrektorzy.
 
W niektórych przypadkach pomysłowość dyrekcji ogranicza orzecznictwo sądów administracyjnych, kwestionujących między innymi zasadność dodatkowych opłat za spóźnienia dzieci. Problem finansowania przedszkoli pozostaje. Podwyżki opłat za godziny wejdą w życie w niektórych przypadkach już w marcu, w innych od września 2012 roku. Zmiany w funkcjonowaniu lokalnych przedszkoli, zgłaszane przez poszczególne dyrekcje, uzyskały już pozytywną opinię krakowskiego urzędu miasta.
 

Źródła: rp.pl
mat
 
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.