Rosyjska Duma ogranicza dostęp do aborcji

2011-10-25 00:00:00
Rosyjska Duma ogranicza dostęp do aborcji


Rosyjski parlament, po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat, zdecydował się ograniczyć dostęp do aborcji. Zgromadzenie Federalne przyjęło ustawę, zgodnie z którą nie będzie można uśmiercać dzieci poczętych po 12 tygodniu życia. Nowe prawo ma przyczynić się do spadku liczby aborcji i wzrostu populacji, która od 1992 r. zmniejszyła się aż o prawie 3 proc.

Nowe przepisy przewidują m.in. wydłużony okres oczekiwania na „zabieg przerwania ciąży” od kilku dni do tygodnia. Tylko w przypadku bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej danej kobiety, będzie ona mogła uśmiercić swoje dziecko aż do 22 tygodnia ciąży.

Ustawodawcy nie zgodzili się wprowadzić – zgodnie z zaleceniami prawosławnych duchownych – wymogu, by aborcja mogła być przeprowadzona jedynie po uzyskaniu na nią zgody męża, albo po uzyskaniu zgody rodziców w przypadku niepełnoletnich dzieci. Nie zgodzono się także na wprowadzenie tzw. klauzuli sumienia, chroniącej lekarzy, którzy nie chcą uczestniczyć w procedurze aborcyjnej.

Ograniczenia, które wprowadza nowa ustawa, stanowią pierwszą próbę zatrzymania kryzysu demograficznego w Rosji. Spadek liczby urodzin trwa w tym kraju odkąd prawo aborcyjne zostało zliberalizowane w połowie lat 60. Rosja zalegalizowała aborcję już w 1920 roku, pod przywództwem Włodzimierza Lenina.

Spadek ludności kraju jest coraz bardziej dotkliwy. W wyniku aborcji ginie co roku ponad sześć milinów dzieci poczętych. Rosja obecnie liczy 143 miliony ludności.

Wskaźnik urodzeń wynosi około 12,5 na 1000 osób (w 1950 roku – 26,9). Średnia liczba dzieci w rodzinie wynosi 1,4, czyli znacznie poniżej poziomu zastępowalności pokoleń, a śmiertelność od 1960 r. prawie się podwoiła - obecnie co roku umiera 14,2 osób na 1000 mieszkańców.

Rosjan dziesiątkuje śmiertelna plaga alkoholizmu i niezdrowy tryb życia. Mężczyźni żyją średnio 58 lat, tj. o 8 lat krócej niż kobiety. Szczególnie duża jest śmiertelność występuje wśród mężczyzn w wieku 22-45 lat. Pięciokrotnie przewyższa ona średnią dla Europy Zachodniej.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.