Senat uczcił setną rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza

2012-02-01 00:00:00
Senat uczcił setną rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza


Senat RP przyjął dziś uchwałę w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza. Senatorowie oddali hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin".

"Ten charyzmatyczny wychowawca i wybitny organizator założył świeckie Towarzystwo »Powściągliwość i Praca«, krzewiące wśród dzieci i młodzieży z ubogich rodzin ideę rzetelnej pracy. Głosił, że pracowitość podnosi rodziny i narody, a próżniactwo jest początkiem wszelkiego upadku materialnego i moralnego. Pozostawił po sobie liczne dzieła. Pisał m.in.: »Jest pięć dźwigni, które stanowią o życiu i potędze narodów, to jest: wiara, urządzenia społeczne, literatura, historia i byt polityczny«” – czytamy w tekście uchwały.

Senatorowie zaznaczyli, że uważają za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej postaci z przeszłości, które mogą być wzorem dla współczesnych. „Należy do nich Błogosławiony Ksiądz Markiewicz. Jego misję kontynuują dzisiaj ośrodki za granicą, m.in. w Argentynie, Australii, Kanadzie, na Białorusi oraz w licznych miejscowościach w Polsce” – podkreślono w uchwale.

Jak wyjaśnia Stanisław Kogut (PiS), z inicjatywą wyszła senator Alicja Zając. – Uznaliśmy to za dobry pomysł i poparliśmy Panią Senator. Dziś udało się prawie jednomyślnie przegłosować uchwałę. To bardzo ważne, żeby przypominać Polakom ważnych ludzi Kościoła i historii Polski, a do nich bezsprzecznie należy bł. ks. Markiewicz – podkreśla senator Kogut.

Bronisław Markiewicz urodził się w 1842 roku w Pruchniku (obecnie archidiecezja przemyska). W 1863 roku, po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1867 roku został wyświęcony na kapłana. Oprócz działalności duszpasterskiej, poświęcił się formowaniu młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Dla niej otworzył w Miejscu Piastowym Instytut Wychowawczy, który zapewniał wychowankom pomoc materialną i duchową, przygotowując ich jednocześnie do przyszłego samodzielnego życia poprzez edukację zawodową w szkołach działających przy tymże Instytucie.

W 1897 roku ks. Markiewicz założył dwa nowe zgromadzenia zakonne oparte na duchowości i statutach opracowanych przez św. Jana Bosko: księży michalitów i sióstr michalitek.

Ks. Markiewicz zmarł w styczniu 1912 roku w Miejscu Piastowym. Jego beatyfikacja odbyła się 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.

PiotrSkarga.pl

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.