Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

2022-02-05 00:00:00
Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

Przypomnijmy, że Związek Polaków na Litwie to już druga organizacja skupiająca Polaków z Litwy, która zabrała zdecydowany głos w obronie Księdza Piotra Skargi – duchownego i patrioty zasłużonego dla Litwy, wchodzącej w okresie życia Kaznodziei Narodu w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Apel przyjęty przez Związek Polaków na Litwie 4 lutego br. podpisał lider polskiej społeczności w tym kraju, prezes ZPL, a zarazem lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. Waldemar Tomaszewski jest jednym z jedenastu europosłów, jakich wybiera się z terenu Litwy.

- Niegodziwym jest już sam fakt powstania pomysłu usunięcia pomnika jednego z najważniejszych staropolskich pisarzy, osoby duchownej. Może to prowadzić do wyrzeczenia się naszego dziedzictwa i kultury, do niechlubnych trendów kosmopolityzmu nie pojedynczych osób, ale całego Narodu – tymi słowami wskazano zagrożenie, jakie niesie sama kompromitująca decyzja władz miasta Krakowa.

 

Podtrzymywanie przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ideologicznie motywowanej decyzji budzi sprzeciw wszystkich, którzy potrafią obiektywnie docenić wkład pracy i poświęcenie, z jakim Ksiądz Piotr Skarga służył Bogu i Ojczyźnie.

W swoim apelu z 4 stycznia Związek Polaków na Litwie jasno udowadnia, za jakie dzieła powinniśmy być wdzięczni Kaznodziei Narodu: Propozycja usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi budzi oburzenie Polaków na Litwie również z tego względu, że jest to próba skasowania z pamięci historycznej postaci pierwszego rektora założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej – dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego. W 1900 roku, kiedy na mocy testamentu królowej Jadwigi obchodzono 500-lecie odnowienia przez króla Jagiełłę Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy Wilna przekazali wydziałowi filozoficznemu tej uczelni berło z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Biorąc pod uwagę związki Krakowa z Wilnem i Litwą, tym bardziej niezrozumiałe dla naszych rodaków z Wileńszczyzny jest snucie przez władze Krakowa planów usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika postaci łączącej dwa uniwersyteckie miasta, a dzisiaj dwa państwa. Tym bardziej może dziwić fakt, że pod takimi planami podpisuje się Jacek Majchrowski –  prezydent Krakowa, który sam jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

 

Wcześniej, 13 stycznia br., oświadczenie krytykujące pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi w Krakowie opublikowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie. W oświadczeniu Wspólnoty Miłosierdzia Bożego stwierdzono: W XXI wieku, gdy podważane są tradycyjne wartości i kruszony jest fundament cywilizacji chrześcijańskiej, cechy osobiste i dzieła życia dokonane przez księdza Piotra Skargę powinny być fundamentem zbliżenia obywateli Polski i Litwy, mających wspólną historię i wspólne wyzwania na przyszłość.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.