Spotkanie Krucjaty z młodymi konserwatystami latynoskimi

2011-01-27 00:00:00
Spotkanie Krucjaty z młodymi konserwatystami latynoskimi

Na zaproszenie Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, w dniach od 18 do 23 stycznia 2011 roku, gościli w Polsce Henila de Almeida Peixoto (Brazylia) oraz Daniel Lopez Garzon (Ekwador), młodzi katolicy zaangażowani w działalność międzynarodowego ruchu Tradycja Rodzina Własność – TFP.

Goście z Ameryki Południowej spotkali się w stolicy z warszawskim oddziałem Krucjaty – Młodzi w Życiu Publicznym. Daniel Lopez Garzon opowiedział o niezwykłym życiu i męczeńskiej śmierci katolickiego prezydenta Ekwadoru Gabriela Garcii Moreno oraz przedstawił orędzie Matki Bożej Dobrego Zdarzenia (Nuestra Señora del Buen Suceso), która objawiła się w Quito w 1610 roku. Maryja zapowiedziała m.in., że w XX wieku nastąpi totalne zepsucie obyczajów, zapewniła jednak równocześnie o końcu niegodziwości dzisiejszego świata, kiedy Bóg zezwoli na nadejście godziny Jej tryumfu.

Podczas pobytu w Polsce południowoamerykańscy działacze katoliccy mieli okazję poznać niektóre z jej najciekawszych miejsc i zabytków. Wśród nich znalazły się Stare Miasto z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Kraków wraz z Wawelem, Kościołem Mariackim oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, a także Kalwaria Zebrzydowska i Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze.

Grzegorz Pabijan
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.