Spotkanie z prof. M. Chodakiewiczem - relacja
2011-12-31 00:00:00

Gościem ostatniego w 2011 roku spotkania w ramach Klubu Polonia Christiana był profesor Marek Chodakiewicz, który wygłosił wykład pt. „Od komunizmu do post-komunizmu, czyli od marksizmu do post-modernizmu”.
Przewodnim tematem prelekcji była transformacja komunizmu, który w różnych częściach świata i pod różnymi hasłami zmierza do zniszczenia tradycyjnych podstaw życia społecznego. Działalność komunistów w świecie zachodnim odwołuje się do ideologii tzw. gays („wesołków”), która wykorzystuje modne hasła ochrony środowiska, równości oraz obrony praw mniejszości i imigrantów. Chodzi o całkowite przekształcanie uformowanej na chrześcijańskich podstawach świadomości społecznej. Głównym celem ataków współczesnych ideologów lewicowych stała się rodzina. W tym kontekście, zdaniem prelegenta, głównym problemem życia społecznego nie tyle jest sam homoseksualizm, który od strony biologicznej wyróżnia znikomy procent populacji, lecz ideologia „wesołków” i wywodząca się z niej postawa fałszywie pojętej tolerancji. Pod tą ostatnią kryje się przyzwolenie na łamanie podstawowych zasad życia społecznego, godzenie w tradycję, własność i w rodzinę, której podstawą jest monogamiczny związek mężczyzny i kobiety.
Prof. Chodakiewicz zauważa, iż poprzez niewiedzę i bierność społeczeństwa amerykańskiego, ideolodzy lewicy opanowali w ostatnich dziesięcioleciach większość ośrodków uniwersyteckich, uzyskując w ten sposób przemożny wpływ na kształtowanie poglądów młodzieży i życia społecznego. W ten sposób ideologia „wesołków” w znacznym stopniu określa dziś normy życia społecznego, jednocześnie stając się podstawą opisu i oceny rzeczywistości politycznej i fundamentem układania stosunków międzynarodowych.
W tym samym czasie w wielu krajach opanowanych przez komunistów w różnych częściach globu dokonuje się nie tyle regres lewicowych ideologii, co transformacja jednych w drugie, lub wymiana lewicowych elit. Motorem zmian jest bezwzględne dążenie do zachowania lub przejęcia władzy, co prelegent zobrazował licznymi przykładami z różnych części świata.
Współorganizatorem spotkania, w którym brało udział ponad 120 osób, szczelnie wypełniających Salę Koncertową Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie była redakcja czasopisma historycznego „Glaukopis”.
Profesor Marek Jan Chodakiewicz jest m.in. absolwentem College of St. Mateo i doktorem Columbia Univeristy w Nowym Jorku, a także autorem licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. Polski w okresie II wojny światowej oraz stosunków polsko-żydowskich. Obecnie jest pracownikiem prestiżowego Instytutu Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie.
PiotrSkarga.pl
Poniżej prezentujemy galerię ze spotkania:
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.