Spotkanie z prof. M. Chodakiewiczem - relacja

2011-12-31 00:00:00
Spotkanie z prof. M. Chodakiewiczem - relacja

Gościem ostatniego w 2011 roku spotkania w ramach Klubu Polonia Christiana był profesor Marek Chodakiewicz, który wygłosił wykład pt. „Od komunizmu do post-komunizmu, czyli od marksizmu do post-modernizmu”.


Przewodnim tematem prelekcji była transformacja komunizmu, który w różnych częściach świata i pod różnymi hasłami zmierza do zniszczenia tradycyjnych podstaw życia społecznego. Działalność komunistów w świecie zachodnim odwołuje się do ideologii tzw. gays („wesołków”), która wykorzystuje modne hasła ochrony środowiska, równości oraz obrony praw mniejszości i imigrantów. Chodzi o całkowite przekształcanie uformowanej na chrześcijańskich podstawach świadomości społecznej. Głównym celem ataków współczesnych ideologów lewicowych stała się rodzina. W tym kontekście, zdaniem prelegenta, głównym problemem życia społecznego nie tyle jest sam homoseksualizm, który od strony biologicznej wyróżnia znikomy procent populacji, lecz ideologia „wesołków” i wywodząca się z niej postawa fałszywie pojętej tolerancji. Pod tą ostatnią kryje się przyzwolenie na łamanie podstawowych zasad życia społecznego, godzenie w tradycję, własność i w rodzinę, której podstawą jest monogamiczny związek mężczyzny i kobiety.

Prof. Chodakiewicz zauważa, iż poprzez niewiedzę i bierność społeczeństwa amerykańskiego, ideolodzy lewicy opanowali w ostatnich dziesięcioleciach większość ośrodków uniwersyteckich, uzyskując w ten sposób przemożny wpływ na kształtowanie poglądów młodzieży i życia społecznego. W ten sposób ideologia „wesołków” w znacznym stopniu określa dziś normy życia społecznego, jednocześnie stając się podstawą opisu i oceny rzeczywistości politycznej i fundamentem układania stosunków międzynarodowych.

W tym samym czasie w wielu krajach opanowanych przez komunistów w różnych częściach globu dokonuje się nie tyle regres lewicowych ideologii, co transformacja jednych w drugie, lub wymiana lewicowych elit. Motorem zmian jest bezwzględne dążenie do zachowania lub przejęcia władzy, co prelegent zobrazował licznymi przykładami z różnych części świata.

Współorganizatorem spotkania, w którym brało udział ponad 120 osób, szczelnie wypełniających Salę Koncertową Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie była redakcja czasopisma historycznego „Glaukopis”.

Profesor Marek Jan Chodakiewicz jest m.in. absolwentem College of St. Mateo i doktorem Columbia Univeristy w Nowym Jorku, a także autorem licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. Polski w okresie II wojny światowej oraz stosunków polsko-żydowskich. Obecnie jest pracownikiem prestiżowego Instytutu Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie.


PiotrSkarga.pl

Poniżej prezentujemy galerię ze spotkania:
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.