Statystyki: Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii

2010-09-14 00:00:00
Statystyki: Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii

W związku ze zbliżającą się pielgrzymką Ojca Świętego do Wielkiej Brytanii, episkopat tego kraju stara się stworzyć optymistyczny obraz tamtejszego Kościoła katolickiego. Statystyki jednak wskazują na gwałtowne załamanie praktyk religijnych.

Jak podaje gazeta „The Daily Telegraph”, w Wielkiej Brytanii od czasu ostatniej wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 1982 r., liczba zawieranych małżeństw przez tamtejszych katolików gwałtownie spadła. O ile w najbardziej katolickiej diecezji na Wyspach - Westminister liczba zawieranych małżeństw w 1982 r. wynosiła 3178, o tyle już w 2009 r. było ich 1139.

Chociaż liczba katolików w archidiecezji londyńskiej wzrosła o ponad 40 tys., co przypisuje się napływowi imigrantów, to jednak w ostatnim czasie trzeba było tam zamknąć pięć kościołów parafialnych oraz 44 szkoły katolickie.

W wywiadzie udzielonym niedawno przez dyrektora ds. duszpasterstwa w diecezji Westminister, Edmunda Adamusa agencji Zenit.org można przeczytać, że: „Wielka Brytania stała się geopolitycznym epicentrum Kultury Śmierci”. Innymi słowy stała się krajem, który zrezygnował z ochrony tradycyjnego małżeństwa, dzieci poczętych i osób starszych i ma to poważne konsekwencje dla całego społeczeństwa. Tego zdania nie podziela jednak abp Vincent Nicholas, będący przełożonym Adamusa.

Bp Kieran Conry z diecezji Arundel i Brighton posunął się do stwierdzenia, że „nie ma żadnych problemów w Kościele katolickim w Wielkiej Brytanii”. Dziennikarzowi gazety „The Guardian” powiedział: - Papież Benedykt XVI przybędzie do kraju, w którym katolicyzm jest niezwykle stabilny, dość spójny i wyrazisty w obecnym kontekście ogólnego spadku zainteresowania Kościołem w Zachodniej Europie. Jego zdaniem, tak naprawdę papież przyjedzie do kraju, w którym jest stosunkowo niewiele problemów do rozwiązania (sic!).

Tymczasem, w każdej diecezji notuje się poważny spadek praktyk religijnych. Przykładowo, w diecezji Arundel i Brighton – jednej z lepszych - liczba małżeństw kościelnych spadła z 890 w 1982 r. do 501 obecnie. Jest też mniej księży niż dawniej (kiedyś było ich 210, a obecnie 177). Spadła również liczba zakonnic z 90 do 57, zamknięto 3 kościoły oraz 26 szkół katolickich.

W innych częściach kraju statystyki są dużo gorsze. Wszędzie spada nie tylko liczba księży i osób konsekrowanych, ale także zamykane są liczne kościoły i szkoły katolickie. Ludzie są mniej chętni do zawierania małżeństw kościelnych, błędnie uważając, że związki takie obarczone są zbyt dużym ryzykiem rozpadu.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.