Teologia wyzwolenia obumiera

2009-03-05 00:00:00

W Ameryce Łacińskiej kończy się era teologii wyzwolenia. Zdaniem agencji Reutera jest to związane ze starzeniem się europejskich i północnoamerykańskich misjonarzy. To właśnie oni, począwszy od lat 60. ub. wieku, przywozili tu ze sobą pomysły zachodnich teologów, by łączyć Marksa z Ewangelią. Napływ misjonarzy ustał na dobre w latach 90. Wraz z tym zaczęły też obumierać rewolucyjne idee.

Teologia wyzwolenia narodziła się w Ameryce Łacińskiej w latach 60-tych XX wieku. W swych założeniach miała stać się religijną propozycją dla ludzi żyjących w biedzie bez szans na awans społeczny. Jedna z najważniejszych jej tez głosiła, że zbawienie miało dokonać się nie tylko po śmierci, ale także na ziemi. Miało to być zbawienie od przemocy, podziału klasowego i nędzy. Ojcami tego ruchu religijnego było dwóch księży: Gustavo Gutierrez, oraz franciszkanin Leonardo Boff. Obaj studiowali w renomowanych ośrodkach akademickich w Europie.

Wielu wyznawców teologii wyzwolenia uważało, że jedyną możliwością rozwiązania problemów społecznych jest rewolucja i walka zbrojna z "wyzyskiwaczami".

Kościół - zwłaszcza od czasu pontyfikatu Jana Pawła II - przyjął wobec teologii wyzwolenia jednoznacznie krytyczne stanowisko.

Źródło: Radio Watykańskie, opoka.org.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.