Ukraina: odzyskane mienie parafialne

2012-03-02 00:00:00
Ukraina: odzyskane mienie parafialne

W ubiegłym tygodniu w Urzędzie Wojewódzkim w Mikołajewie (obecnie Ukraina) odbyło się uroczyste przekazanie parafii rzymskokatolickiej kluczy i prawa do dysponowania budynkiem dawnej szkoły przyparafialnej. Do tej pory w budynku mieściło się muzeum. W uroczystości wzięli udział miejscowy gubernator, biskup Bronisław Bernacki, oraz dyrektor muzeum, który przekazał klucze do odzyskanego obiektu.

Jak przypomina ks. Piotr Brotoń TChr, proboszcz parafii, historia starań o odzyskanie budynku to ponad 10 lat pism, próśb i szukania sprzymierzeńców. - Do samego końca istniało niebezpieczeństwo, że nie odzyskamy budynku. Do chwili obecnej były zakusy, by miasto mogło zapełnić dziurę budżetową, dzierżawiąc budynek organizacjom o odpowiednich możliwościach finansowych. Przeważył jednak zdrowy rozsądek i sprawiedliwość Boża ? wyjaśnia ks. Brotoń.

Starania poprzednich proboszczów, szczególnie ks. Ryszarda Karapudy i ks. Jarosława Giżyckiego oraz ostatnie okoliczności doprowadziły do powrotu budynku do parafii. - Budynek i odnowiony przez moich poprzedników kościół stanowią - jak zauważył z dumą ks. Biskup ? "najpiękniejszy kompleks sakralny na południu Ukrainy". Trzeba dołożyć starań, aby nie zmarnować ofiar i dotychczasowej ciężkiej pracy kapłanów chrystusowców oraz parafian i dobrze wykorzystać tę daną od Boga szansę rozwoju parafii w Mikołajewie ? zaznacza chrystusowiec.

Źródło: serwis.chrystusowcy.pl
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
O tym nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Zapraszamy na serię spotkań, podczas których odsłaniamy kulisy i mechanizmy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z tzw. misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. Kreatorzy planu zaczynają od największych platform społecznościowych w internecie, ale możemy być pewni, że na tym nie skończą...
Tysiąc lat Korony Królestwa Polskiego to wielkie całoroczne święto narodowe, które powinno stać się inspiracją do refleksji nad tym, co zostało nam dzisiaj z tego przełomowego dla państwa polskiego aktu. O tym, jakie skutki w tamtym czasie niosła za sobą koronacja władców Polski oraz o tym, co powinniśmy robić dzisiaj, będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Krakowie z red. Piotrem Doerre. Temat spotkania klubowego brzmi „Tysiąclecie Królestwa Polskiego. Dziedzictwo i wyzwanie”.