USA: ACLU chce, by szpitale katolickie dokonywały aborcji w nagłych wypadkach

2010-10-13 00:00:00
USA: ACLU chce, by szpitale katolickie dokonywały aborcji w nagłych wypadkach

Amerykańska Unia Praw Cywilnych (ACLU) chce, aby szpitale należące do grup wyznaniowych, przeprowadzały aborcję w nagłych wypadkach. W tym celu, ta jedna z największych w USA organizacji prawniczych, zwróciła się do agendy rządowej, odpowiedzialnej za zapewnienie opieki zdrowotnej obywatelom, tj. do Centers for Medical and Medicare Services.

Prawnicy Unii argumentują, że władze federalne mogą tego wymagać od religijnych placówek zdrowotnych, które zgodnie z ustawą Emergency Medical Treatment and Active Labour Act oraz Conditions of Participation of Medicare and Medicaid są zobowiązane do świadczenia usług w nagłych wypadkach.

Życie i zdrowie kobiet ciężarnych, wymagających natychmiastowej opieki zdrowotnej, powinno mieć pierwszorzędne znaczenie – twierdzi prawniczka Brigitte Amiri związana z projektem zdrowia reprodukcyjnego, realizowanego przez ACLU. – Żadna kobieta nie powinna się martwić, że nie otrzyma pomocy, której potrzebuje, w najbliższym szpitalu do którego się uda – dodała.

Słynąca ze zwalczania tradycyjnych wartości organizacja ACLU zwróciła się do Centrum odpowiedzialnego za świadczenie usług medycznych, koordynującego pracę placówek medycznych w kraju z prośbą, aby dokładnie monitorowało wszystkie przypadki, w których życie i zdrowie kobiet w ciąży zostało poważnie zagrożone, ze względu na odmowę przeprowadzenia „zabiegu” aborcji w nagłych wypadkach, a odmowę tę motywowano względami religijnymi. ACLU zażądała także przesłania do wszystkich placówek zdrowotnych klarownej deklaracji, w której będzie wyraźnie napisane, iż nieprzeprowadzenie aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, jest niezgodne z prawem i będzie surowo karane.

W USA 15 proc. szpitali należy do Kościoła katolickiego. Akcja ACLU pojawiła się w odpowiedzi na sytuację, zaistniałą w ub. roku, kiedy to kobieta w ciąży z problemem oddychania została przywieziona do katolickiego szpitala św. Józefa w Phoenix. Zatrudnieni tam etycy wraz z władzami administracyjnymi długo zastanawiali się, co zrobić. W końcu zdecydowano się na przeprowadzenie aborcji, co zostało bezwzględnie potępione przez miejscowego biskupa, który ogłosił ekskomunikę personelu.

W USA obowiązuje prawo z 1973 r., zabraniające dyskryminacji placówek religijnych ubiegających się o fundusze federalne, które nie mogą być zmuszane do przeprowadzania aborcji. W 2005 r. przyjęto tzw. poprawkę Weldona, która to prawo wzmacnia. Stanowi ona, że żadne agendy państwowe nie mogą dyskryminować medycznych placówek religijnych, starających się o fundusze państwowe na swoją działalność, nawet jeśli nie godzą się one na przeprowadzanie aborcji. W przeciwnym wypadku agencje te mogą same stracić dotacje. 

Źródła: ACLU online, The Philadelphia Inquirer, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.